Uložit do kalendáře 26-03-2020 10:00 26-03-2020 15:00 Czech republic/Europe Konference Restaurování a ochrana uměleckých děl 2020 RESTAUROVÁNÍ - RETROSPEKCE   GASK, Kutná Hora 26. 3. 2020 Ve čtvrtek 26. března 2020 se uskuteční 14. ročník konference Restaurování a ochrana uměleckých děl, tentokrát s podtitulem Restaurování – retrospekce. Konferenci jako tradičně pořádá Arte-fakt,... Kutná Hora, GASK
26. 03. 2020 Kutná Hora, GASK

GASK, Kutná Hora 26. 3. 2020

Ve čtvrtek 26. března 2020 se uskuteční 14. ročník konference Restaurování a ochrana uměleckých děl, tentokrát s podtitulem Restaurování – retrospekce. Konferenci jako tradičně pořádá Arte-fakt, sdružení pro ochranu památek, z.s. ve spolupráci s Fakultou restaurování Univerzity Pardubice a Galerií Středočeského kraje. Akce proběhne v prostorách refektáře bývalé jezuitské koleje v Kutné Hoře (dnes sídlo GASK).

Téma konference se zaměřuje na historii restaurování a konzervování v českých zemích. Smyslem konference je připomenout významné proudy a osobnosti, které ovlivňovaly procesy restaurování a obnovy památek, a později také samostatný obor restaurování a konzervování. Příspěvky budou reflektovat vznik a postupný vývoj způsobů oprav a restaurování památek, které se posléze konstituovaly v samostatný obor restaurování a konzervace (kulturních) památek na území současné České republiky. Stranou zájmu by neměly zůstat významné metodologické a technologické milníky, proměny koncepcí či osobnosti, které výrazně zasáhly do vývoje a formování oboru.

Na konferenci vystoupí přední odborníci z významných institucí působících na poli ochrany památek jako např. Národní galerie Praha nebo Národní památkový ústav. Letošními zahraničními hosty jsou kolegové z Akademie výtvarných umění ve Vídni, kteří představí projekt zaměřený na dokumentaci vývoje konzervování-restaurování v Rakousku v druhé polovině 20. století.

Fakulta restaurování, Arte fakt, GASK
Mgr. art. Luboš Machačko