Vytrženi z anonymity

19. 6. 2020

Letos na jaře vydala Fakulta restaurování Univerzity Pardubice knihu mapující moderní umělecká díla na Moravě. Vyšla v rámci výzkumného projektu NAKI České umění 50.–80. let 20. století ve veřejném prostoru: evidence, průzkumy, restaurování, na němž naše univerzita spolupracovala s VŠCHT Praha.

Kniha se dostala do distribuce až v období nouzové stavu, tudíž její opožděný křest proběhl o prázdninách. Organizace slavnostního večera pořádaného 4. 8. v prostorách Muzea umění Olomouc se ujal spolek Za krásnou Olomouc (http://www.krasnaolomouc.cz/) v čele s historičkou umění Martinou Mertovou. Roli kmotra přijal architekt Otto Schneider, který měl se socialistickými zakázkami uměleckých děl pro veřejný prostor jako člen olomouckého Stavoprojektu řadu zkušeností. Vzpomínání doplnilo celkové představení výzkumného projektu, jehož se ujala editorka knihy Vladislava Říhová z Fakulty restaurování. Specifika dobových realizací v Olomouckém kraji představil další z autorů Jan Jeništa. Živou debatu o strastech dobových zakázek doprovodila ve druhé půli večera diskuse nad uměleckými díly, osazenými ve veřejném prostoru Olomouce po roce 1989.

Publikace Sochy a města – Morava zaujala na místě řadu návštěvníků, takže se přivezené svazky rychle rozprodaly. Posouzení odborné stránky knihy se v nedávné době věnovala recenze pracovníka brněnského Národního památkového ústavu Matěje Kruntoráda. Vyšla pod názvem Vytržení z anonymity (https://artalk.cz/2020/06/19/vytrzeni-z-anonymity/) na webu Artalk.cz a akcentovala především fakt, že autoři v pěti stech heslech poválečných uměleckých děl zveřejnili prakticky neznámý a nezpracovaný materiál.

 

 

První recenze nedávno vydané knihy Sochy a města Morava, Výtvarné umění ve veřejném prostoru 1945 - 1989

Autorka knihy: Zuzana Křenková, Vladislava Říhová, Michaela Čedilová,

se objevily na webu zaměřeném na dění v kultuře Artalk, také v časopisu Respekt. 

Více informací naleznete: https://artalk.cz/2020/06/19/vytrzeni-z-anonymity/

 

Kniha je dostupná v e-shopu Univerzity Pardubice za cenu 350 Kč.

https://eshop.upce.cz/publikace/9006095/sochy-a-mesta--morava-vytvarne-umeni-ve-verejnem-prostoru-19451989

 

Mgr. Vladislava Říhová, Ph.D.
Fakulta restaurování