Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

slavo_157520.jpg

Realizace: Oldřiška Horáková, DiS., Josef Mathes, DiS. (studenti 3. ročníku bakalářského studijního programu)
Pedagogické vedení: MgA. Zuzana Wichterlová

Na letní praxi v roce 2016 pracovali studenti 3. ročníku  v kapli sv. Jana Nepomuckého Na Potoku ve Slavonicích. Kaple na potoku je drobná pozdně barokní stavba s půlkruhovým závěrem. Interiér kaple je zdoben iluzivní výmalbou z konce 18. století. Prostor kaple je rozdělen iluzivními sloupy s výrazným mramorováním do čtyř polí. V každém z polí je umístěn jeden medailon s výjevy ze života sv. Jana Nepomuckého.  Sloupy nesou mohutnou iluzivní římsu, která je také zdobena mramorováním. Na klenbě je zobrazeno nebe s hlavičkami andílků a svatozáří.

Největším problémem kaple byla vysoká vlhkost a salinita, což vedlo k lokálnímu porušení povrchu omítek a s nimi i maleb. Oba tyto problémy souvisí s navyšováním terénu okolo kaple, voda a posypová sůl stékaly po navýšeném terénu ke kapli. K největší ztrátě originálních vrstev došlo na hranici odsychání vzlínající vlhkosti, hlavně na západní stěně. V této úrovni došlo k úplné ztrátě povrchu s barevnou vrstvou. 

V dolních partiích malby došlo vlivem vlhkosti k přeměně druhotných vrstev, čímž se staly těžko odstanitelnými.

S vysokou vlhkostí kaple také souviselo biologické napadení v zavlhčených oblastech. V horní části byly vrstvy přemaleb spráškovatělé a nesoudržné s povrchem.

Kvůli vysoké vlhkosti byla ještě před začátkem samotného restaurování udělána okolo kaple drenáž. Problém vysokého obsahu solí byl redukován formou odsolovacích zábalů uvnitř a vně kaple. Zábal se skládal z buničinové separace, na které byla vrstva směsy kaolinu, písku a buničiny. Odsolovací zábaly se aplikovaly formou nástřiku ve střech cyklech. Biologické napadená ve spodních partiích bylo sanováni pomocí biocidního prostředku Fungispray a následně omyst vodou.  Pak následovalo snímání druhotných vrstev. V horních částech se druhotné nátěry odstraňovali snadno za pomoci vody a restaurátorského kladívka. Ve spodních částech byly přemalby propojeny s originálem vlivem vlhkosti, na těchto místech byla přemalba ponechána, aby nedošlo k poškození originálu. Narušené povrchy se dotmelily vápenným tmelem. U chybějících medailonů na západní stěně bylo přistoupeno k rekonstrukci. Podkladem pro rekonstrukce byly grafické předlohy a výjevy z nedaleké kaple sv. Jana Nepomuckého ve Vlčetíně. Rekonstrukce i retuše byly provedeny minerálními pigmenty a pojeny slabou disperzí Medium.