Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

foto_2_157532.jpg

Realizace: Anežka Beranová, Andrea Komárková, Jan Lhoták, Romana Rajtárová (studenti 4. ročníku bakalářskéhu studijního programu)
Pedagogické vedení: MgA. Zuzana Wichterlová, Mgr. art. Jan Vojtěchovský

V březnu až červenci roku 2015 proběhl restaurátorský zásah na nástěnných malbách na zámku Humprecht v Sobotce. V tzv. akustické hodovní síni jsou na stěnách čtyři výjevy ze života Heřmana Černína a Humprechta Jana Černína z Chudenic. Malby jsou z 30. let 20. století. Autorem maleb je akademický malíř Richard Wiesner. Tematický koncept maleb v síni vytvořil v roce 1937 historik PhDr. Zdeněk Kalista. K jednomu z výjevů („Přijetí Humprechta Jana Černína v Benátkách“) je známá grafická předloha od Georga Andrease Wolfganga z roku 1661. Tato grafika se nachází ve stálé expozici na zámku Humprecht.

Před samotným restaurátorským zákrokem zde proběhly restaurátorské průzkumy maleb a omítek v roce 1984 a v roce 2013. Průzkum v roce 2013 provedl předcházející ročník studentů Fakulty restaurování.

Malba byla provedena na suchou omítku - secco technikou. Na některých výjevech byly patrné přemalby – průzkumy bylo potvrzeno, že jde o autorské přemalby, kdy Wiesner měnil kompozici, barevnost a patrně i techniku provedení.

V oblasti okolo malby (na soklu a nad malbou) byly pod monochromními bílými nátěry nalezeny starší omítky. Ty Wiesner vyspravil a přetřel neutrální lomenou bílou.

Na základě fragmentů bylo zjištěno, že figurální výjevy byly od soklu odděleny linkovaným rámem, což potvrdily i nalezené historické fotografie.

Omítka maleb byla pevná a ve velmi dobrém stavu, pouze s drobnými statickými trhlinami. Hlavní poškození samotné malby bylo způsobeno zatékáním srážkové vody z oken nad malbami, ke kterému zde docházelo v průběhu 20. století. Na třech obrazových polích došlo k vymytí barevných vrstev v kombinaci se znečištěním od stékajících bílých hlinkových nátěrů. Oproti tomu v oblasti soklu se pod vysprávkami nacházelo rozsáhlé poškození způsobené historickým statickým pohybem zdiva. Celkový stav omítky soklu byl relativně špatný (vysprávky, dutiny).

V rámci zásahu byly malby vyčištěny od prachového depozitu, pavučin a hlinkových stékanců latexovou houbou Akapad. Ze soklu byly odstraněny vodorozpustné nátěry a nevhodné druhotné vysprávky. Omítky byly v otevřených místech hloubkově zpevněny kombinací přípravku na bázi esterů kyseliny křemičité a následně vápenné nanosuspenze. Dutiny byly injektovány slabou akrylátovou disperzí K9 a vyplněny injektážním prostředkem Ledan TA1. Fixáž barevné vrstvy povrchu malby byla provedena derivátem celulózy Klucel E. Po vytmelení vápennými tmely byla provedena retuš maleb minerálními pigmenty pojenými arabskou gumou. Rekonstrukce nátěru na soklu a linek pod a nad malbou byla pojena modifikovanými vápennými barvami.