4. ročník cyklu „Restaurátoři pro praxi“ - pondělí 13.1. od 10 do 17:30 hodin
Program - přednášející restaurátoři:
10:00-12:00 Dipl. Rest. Monika Veselá BcA.
13:00-15:00 MgA. Lucie Bartůňková, Ph.D. a MgA. Pavla Jandová
15:30-17:30 MgA. Barbora Viková a MgA. Petr Hampl
Medailonky přednášejících:
Dipl. Rest. Monika Veselá
2006-2009 VOŠ Restaurátorská Brno, Konzervování a restaurování malířských a dekorativních technik
2009-2011 Univerzita Pardubice, Fakulta restaurování v Litomyšli, ateliér restaurování a
konzervace nástěnné malby a sgrafita.
2011-2016 Hochschule für Bildende Künste Dresden, Obor Restaurování nástěnné malby a povrchů architektury
Od roku 2016 pracuje jako OSVČ v Německu a ČR
Od roku 2024 1.místopředsedkyně saské regionální skupiny Svazu restaurátorů VDR e.V.
Výběr z realizací:
Průzkum a realizace rekonstrukce výmalby v Beranově hostinci pro Spolek Dubáci v Trávníčku, spolupráce při restaurování gotické výmalby v kostele Panny Marie v Christes v Durynsku (nejmenší trojlodní bazilika v Evropě), spolupráce při restaurování dochovaných renesančních maleb v rezidenčním zámku města Drážďany, spolupráce při restaurování dalších významných objektů v Drážďanech a okolí, rekonstrukce rokokové výmalby pokojů na zámečku Wiederau (Leipzig)
MgA. Lucie Bartůňková, Ph.D.
2014-2021 PhD na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy; doktorský program: Historická sociologie
2008-2010 MgA. na Fakultě restaurování Univerzity Pardubice; magisterský program: Restaurování a konzervace nástěnných maleb, sgrafita a povrchů architektury2009-2014 asistentka v ARNMS na FRUPCE.
2012-2013 asistentka v ARNMS na FRUPCE
Od roku 2007 pracuje jako OSVČ.
Výběr z realizací:
Účast na restaurátorských projektech v ČR i v zahraničí: Salzburg (A), restaurování Ruinengrotte na zámku Hellbrun; Graz (A), klášter Rein, restaurování barokních nástěnných maleb v klášterním kostele; Vídeň (A), kostel St. Michaelerkirche, restaurování gotické kamenné polychromované plastiky sv. Mikuláše; Vídeň (A); Eisenstadt(A), Haydnkirche, restaurování nástěnných a nástropních maleb; Vídeň (A), Tiergarten, Kaiserpavillon, restaurování barokních nástropních maleb; Vídeň (A), Kapuzinerkirche, Kaisergruft, restaurování barokních maleb; Hall in Tirol(A), restaurování barokních fresek na klenbě kostela; Krems (A), Pfarrkirche St. Veit, restaurování barokní oltářní architektury a polychromovaných plastik; Broumov, restaurování nástěnných maleb v prostoru knihovny benediktinského kláštera; Horní Maršov, restaurování nástěnných maleb v presbytáři kostela Nanebevzetí Panny Marie; Klášterec nad Orlicí, restaurování pozdně gotické kamenné polychromované menzy; Jilemnice, kostel sv. Vavřince, restaurování nástěnných maleb; Prostějov, zámek, konzervace fragmentů renesančních nástěnných maleb, restaurování nástěnných maleb v Klášteře Milosrdných bratří, restaurování Kyselových salonků v Národním domě; Pardubice, průzkum a konzervace fragmentu pozdně gotické nástěnné malby v kostele sv. Jiljí; Realizace mnoha průzkumů pro NPÚ i soukromé majitele…
MgA. Pavla Jandová
2005–2009 Univerzita Pardubice, Fakulta restaurování, obor Restaurování a konzervace kamene a souvisejících materiálů
2010 Vznik projektu zaměřeného na restaurátorský průzkum a plán budoucích restaurátorských prací na raně barokní sochařské výzdobě sala terreny Arcibiskupského zámku v Kroměříži
2011–2013 Univerzita Pardubice, Fakulta restaurování, obor Restaurování a konzervace děl nástěnné malby, sochařských děl a povrchů architektury
Výběr z realizací relevantních pro přednášku:
2011 Restaurování raně barokní polychromované štukové figurální a ornamentální výzdoby klenby Teehausu společně s retuší nástropní figurální fresky Apollóna s Múzami tamtéž (Altenburg, Německo)
2012–2013 Restaurování polychromované raně barokní štukové plastiky Evy v kapli sv. Isidora v Křenově; 2012–2013 Restaurování polychromované raně barokní štukové plastiky horníka z „Hornické grotty“ v sala terreně Arcibiskupského zámku v Kroměříži; 2017 Restaurátorský průzkum omítek, nástěnných maleb, štukových prvků a sochařských děl v interiéru a exteriéru kláštera Milosrdných bratří v Prostějově (spolupráce s L. Bartůňkovou); 2017–2018 Restaurátorský průzkum raně barokního zahradního pavilonu s bohatou štukovou výzdobou v zámeckém parku v Gořanově (Gorzanow, Polsko; spolupráce s L. Bartůňkovou); 2020–2024 IV ETAPY restaurování raně barokní sochařské štukové výzdoby kaple sv. Kříže (polychromovaný štuk) v kostele sv. Jana Nepomuckého v Prostějově (autor Johann Schubert, spolupráce s L. Bartůňkovou); 2021 Restaurátorský průzkum oltářů s bohatou štukovou výzdobou v hlavní lodi kostela sv. Jana Nepomuckého v Prostějově (autor Johann Schubert, spolupráce s L. Bartůňkovou); 2024 Restaurování raně barokní štukové plastiky sv. Jana z Boha s nemocným v exteriéru kláštera s nikou a okolním štukovým členěním fasády (autor Johann Schubert, exteriér)
MgA. Barbora Viková
2010-2016: Univerzita Pardubice, Fakulta restaurování, Ateliér restaurování nástěnné malby a sgrafita, bakalářský a magisterský studijní program
2021-doposud: Univerzita Pardubice, Fakulta restaurování, doktorský studijní program
Od roku 2011 pracuje jako OSVČ.
V roce 2020 založila společně s Petrem Hamplem, Davidem Svobodou a Šárkou Mackovou Ateliér mozaiky v Hradci Králové, který se zaměřuje na restaurování a tvorbu autorských mozaik a pořádání kurzů mozaiky pro veřejnost. (více na: https://ateliermozaiky.cz/)
Výběr z realizací:
Umělecko-řemeslná obnova mozaikové výzdoby v budově bývalé Uherské eskontní a směnárenské banky v Bratislavě (s Petrem Hamplem a Ateliérem mozaiky); Restaurování mozaikových erbů na prameni Labe (s Petrem Hamplem); Restaurování skleněné mozaiky od M. Laluhy u pramene Štefánik v Lázních Sliač (s Ateliérem Mozaiky); Realizace autorské mozaiky pro recepční lobby budovy The Flow Building na Václavském náměstí (s Petrem Hamplem a Davidem Svobodou), Restaurování mozaikové výzdoby průčelí kostela sv. Bartoloměje v Pardubicích (s Petrem Hamplem a Davidem Svobodou); realizace restaurátorských průzkumů pro NPÚ i soukromé majitele (průzkum mikromozaiky na SZ Valtice, průzkum sgrafitové výzdoby na SZ Žleby, průzkum mozaikové výzdoby výpravní haly na nádraží v Pardubicích, průzkum mozaikové výzdoby na budově české pojišťovny v ulici Spálená…)
MgA. Petr Hampl
1998–2004 Vysoká škola Uměleckoprůmyslová v Praze, obor malba
1994–1997 Škola restaurování a konzervačních technik v Litomyšli, obor restaurování a konzervace nástěnných maleb
1990–1994 Střední uměleckoprůmyslová škola v Praze, obor užitá malba
Kromě restaurování nástěnných maleb se věnuje restaurování mozaiky, maluje obrazy, vytváří autorské mozaiky, techniku mozaiky, sgrafita a fresky vyučuje na výtvarných kurzech.
Od roku 1997 pracuje jako OSVČ.
V roce 2020 založil společně s Barborou Vikovou, Davidem Svobodou a Šárkou Mackovou Ateliér mozaiky v Hradci Králové, který se zaměřuje na restaurování a tvorbu autorských mozaik a pořádání kurzů mozaiky pro veřejnost. (více na: https://ateliermozaiky.cz/)
Výběr z realizací:
Restaurování skleněné mozaiky od Milana Laluhy u pramene Štefánik v Lázních Sliač, Slovensko (s Ateliérem Mozaiky); Umělecko-řemeslná obnova mozaikové výzdoby v budově bývalé Uherské eskontní a směnárenské banky, Bratislava (s MgA. Barborou Vikovou a Ateliérem mozaiky); Restaurování a rekonstrukce druhorokokových nástěnných maleb na zámku Zákupy; Restaurování skleněné mozaiky v hrobce českých králů, Katedrála Sv. Víta, Praha 1 (s Františkem Tesařem); Restaurování nástropních maleb v objektu regionálního muzea v Kolíně, Karlovo náměstí; Restaurování a rekonstrukce nástěnných maleb v synagoze a v rabínském domě v Brandýse nad Labem. Realizace v rámci projektu Revitalizace židovských památek ČR 2012–2013; Restaurování skleněné mozaiky “Hold sklu” od J. Kaplického, pocházející z výstavy EXPO 58 v Bruselu. Mozaika je v současné době umístěna v Severočeském muzeu v Liberci. (s Františkem Tesařem); Restaurování a rekonstrukce mozaikové fontány z výstavy EXPO 58 v Bruselu. Fontána je v současné době vystavena ve 3. patře Národního technického muzea v Praze; Realizace autorské mozaiky pro recepční lobby budovy The Flow Building, Václavské náměstí, Praha (s Barborou Vikovou a Davidem Svobodou v Ateliéru mozaiky v Hradci Králové); Realizace autorské mozaiky „Strom života“ na fasádě fary v Radotíně (s Františkem Tesařem a Janem Lhotákem) Více: https://hamplpetr.cz/