Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

p1050541_148330.jpg

Červená věž se nachází v areálu Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

Věž byla jednou z nejpevnějších bašt zesilujících v exponovaném místě hradební zeď Horního města. Sám objekt věže je poněkud nepravidelného čtvercového půdorysu (7 x 7,5). Stavba je provedena z opracovaného opukového zdiva, strop nejvyššího patra byl v novější době dozděn pomocí cihel. Zděná část věže dosahuje výšky 15.60 metrů. Svůj název „Červená“  získala věž díky charakteristickému zbarvení zdiva, silně ohořelého při jednom z četných požárů, které v průběhu dějin město Litomyšl postihly. Ve čtvrtém podlaží se nachází čtveřice autentických otvorů, z nichž dva, na západní a severní straně byly portály, vedoucími na přilehlé ochozy hradeb. Výška (cca 10m) i profil hradební zdi, stejně jako cihlami zazděný vstupní portál na západní stěně věže, jsou dodnes dobře patrné při pohledu přes areál firmy Kubík.

Na jednom z nárožních kvádrů západní stěny věže je také dodnes dochovaný znak rodu Kostků z Postupic, stylizované hrábě. Po roce 1635, kdy byla Litomyšl stižena dalším z pustošivých požárů Horní město postupně chátralo, až bylo v průběhu 18. a 19. století úplně zbořeno. Červená věž přestala plnit svoji původní obrannou funkci a stala se hospodářským příslušenstvím okolních po požáru obnovených domů. Určité úpravy vnitřního prostoru věže pak proběhly v souvislosti s výstavbou domu č. p. 3 pro úředníky správy panství (dnes hlavní budova fakulty), který byl postaven v polovině 18. století. 

V polovině 90. let 20. století  byly, v souvislosti se vznikem Školy restaurování a konzervačních technik, nalezeny možnosti rekonstrukce a nového využití objektu. Stavba nového interiéru věže spolu s novým zastřešením, které zvedlo celkovou výšku objektu na cca 18 metrů byla provedena v roce 1995 podle návrhu akad. Arch. Mikuláše Hulce a Ing. arch. Evy Antošové. Nově pojaté vnitřní prostory věže, rozčleněné na tři podlaží dnes částečně slouží i jako Muzeum restaurování  a historických technologií. Zastřešená plochaa ve výši 15 metrů nabízí, po zdolání 77 schodů, malebný výhled na arkády zámku, Klášterní zahrady i další památky Litomyšle.

Muzeum bylo otevřeno v roce 1998 po adaptaci středověké tzv. Červené věže v areálu školy. Obsahuje výstavní prostory i depozitář. Svým programem je i v evropském kontextu unikátní. Muzeum slouží k prezentaci školních sbírek historických technologií architektury, uměleckých řemesel a knižní kultury v souladu se studijními programy školy, především pak k pořádání různých druhů výstav. V posledních letech je expozice věnovaná především prezentaci tvorby studentů Fakulty restaurování.

V období zimního a letního semestru je věž přístupná po předběžné dohodě, od poloviny června do poloviny září je expozice otevřena pro veřejnost.

Otevírací doba Červené věže:

- pracovní dny v měsících červen - září: 9 - 15h

Vstupné

Dospělí: 30 Kč/osoba

Studenti (po předložení studentstkého průkazu): 15 Kč/osoba

Děti: 15 Kč/osoba

Skupiny nad 10 osob: 10 Kč/osoba