24_._fakulty_200870.jpg

Fakulta restaurování Univerzity Pardubice, si v sobotu 22. dubna 2023 připomněla 30 let výuky restaurování v Litomyšli.

Od 10:00 h byly prostory fakulty otevřeny veřejnosti.

Pro návštěvníky byl v Litomyšli v prostorách fakulty připraven pestrý program.

Veřejnosti se otevřely ateliéry v areálu v Jiráskově ulici a v Piaristické koleji na litomyšlském Zámeckém návrší. Byla zpřístupněna i unikátní Očistcová kaple z první poloviny 18. století, která se nachází v budově Piaristické koleje a jejíž historie je spojena s rozvojem Dušičkového kultu. Průvodci historií byli samotní akademici a studenti fakulty.

Během sobotního slavnostního programu byly v obou areálech připraveny kavárny s občerstvením a herny pro děti.

Návštěvníci mohli zanechat vzkaz na pamětní tabuli.

Oficiální program oslav byl zahájen v 15:00 h v rajském dvoře Piaristické koleje, v jehož programu si návštěvníci mohli užít vystoupení fakultního studentského hudebního uskupení Musika Krakela.

V rámci oslav došlo k odhalení busty Jiřího Kaše, dlouholetého učitele a jednoho ze zakladatelů restaurátorské školy v Litomyšli.