Poskytovatel podpory: GAČR
Realizace projektu od 2021 - 2023
Registrační číslo projektu 21-13208S

Příjemce/koordinátor: Ústav dějin umění AV ČR, v.v.i.
odpovědný řešitel příjemce/koordinátora: PhDr. Martin Mádl Ph.D.

Příjemce: Masarykova univerzita, Filozofická fakulta
odpovědný řešitel příjemce: Mgr. Michaela Šeferisová Loudová, Ph.D.

Příjemce: Univerzita Pardubice, Fakulta restaurování
odpovědný řešitel příjemce: Mgr. Jan Vojtěchovský, Ph.D.

Projekt je zaměřen na proces vzniku nástěnných maleb, zejména na rekonstrukci pracovních postupů při jejich realizaci v českých zemích během 17. a 18. století. Výzkum se soustředí na vztahy mezi umělci a objednavateli, na koncipování ikonografických programů nástěnných maleb, na vztahy mezi malbami a architekturou, na perspektivní projekci nástěnných maleb, na malířské materiály a techniky a na další aspekty související s realizací barokních monumentálních maleb. Dobové postupy budou zkoumány a interpretovány na základě výzkumu dobové literatury (teoretické traktáty a technické příručky) a archivních pramenů (smlouvy, účty, koncepty). Techniky maleb budou zároveň zkoumány restaurátory a technology na vybraných malířských dílech. Výsledky výzkumu mají nejen poskytnout solidní bázi pro uměleckohistorickou interpretaci nástěnných maleb, ale také přispět k jejich adekvátní památkové ochraně, konzervování a restaurování. Hlavním výstupem bude knižní monografie, jež se stane základem pro další zkoumání nástěnných maleb u nás a ve středoevropském kontextu.

Cílem projektu je poznání a výklad pracovních postupů a technik nástěnných maleb v českých zemích 17. a 18. století na základě výzkumu historických textů a restaurátorskotechnologického průzkumu.

Barokní nástěnná malba mezi teorií a praxí | Ústav dějin umění Akademie věd ČR, v. v. i. (cas.cz)