Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt fr
Pedagogické vedení:MgA. Petra Zítková
Studentka:BcA. Stella Burkhardtová  

Sádrovcové krusty vyskytující se na povrchu kamenosochařských děl jsou nežádoucím jevem nejen z estetického, ale také z technologického hlediska. Jejich odstraňování, zejména při neodborném přístupu, však s sebou nese riziko ztráty hodnot restaurovaného objektu. Projekt se zabýval možností odstraňování sádrovcových krust pomocí mikrobiologického čištění, které není v restaurátorské praxi příliš rozšířené, přestože by mělo přinášet mnohé výhody zahrnující vysoce šetrný přístup. 

Na základě rešerše odborné literatury byl zvolen optimální postup kultivace i aplikace bakteriálního systému s kmenem bakterií Desulfovibrio vulgaris. Kultivace bakteriálního systému byla provedena na Katedře biologických a biochemických věd Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Vybraný systém byl testován na modelových vzorcích karbonátových hornin s přirozenou sádrovcovou krustou nebo byly vzorky kamene opatřeny vrstvou z uměle znečištěné sádry, která přirozené sádrovcové krusty vhodným způsobem simulovala. Vyhodnocení provedených zkoušek bylo provedeno na základě vizuálního pozorování, fotografické dokumentace, pomocí optické mikroskopie a skenovací elektronové mikroskopie s energiově-disperzní analýzou (SEM-EDX). 

Projekt lze považovat za vstup do rozsáhlé problematiky mikrobiálního (bakteriálního) čištění poukazující nejen na pozitiva, ale také na některé jeho negativní aspekty.