Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

bbbb87172.jpg

__________________________________________________________________________________________________________________

  • Realizace: 2021-2022
  • Umístění:  Kuks
  • Datace:  1980
  • Materiál: epoxidový výdusek
  • Realizovali studenti: Jakub Balcar
  • Pedagogické vedení: doc. Jakub Ďoubal, Ph.D.
  • Chemicko-technologický průzkum: Ing. Renata Tišlová, Ph.D.

______________________________________________________________________________________________________

Faksimile Štědrosti je součástí jedné z nejrozsáhlejších výměn originálů od Matyáše Bernarda Brauna za výdusky z umělého kamene pojeného epoxidovou pryskyřicí. Tato výměna proběhla v mezi lety 1976 až 1995. Epoxidové výdusky v Kuksu, stejně jako obdobné realizace tohoto typu, se nyní nenachází v uspokojivém stavu a objekty vyžadují restaurátorský zásah. Zásadní problém je degradace epoxidového pojiva a fakt, že většina standardních zpevňovacích prostředků buď nevykazují uspokojivé výsledky (malá zpevňující schopnost, nízká penetrace, přezpevnění povrchu), nebo vedou v první fázi k chemickému narušení umělého kamene vlivem rozpouštědel v nich obsažených a mohou vést k úplnému rozpadu výdusku). Restaurování předcházel rozsáhlý průzkum zaměřený na typologii poškození a příčiny degradace nejen v rámci celého rozsáhlého souboru cností a neřestí na Kuksu ale i dalších podobných realizací v Čechách. Ve snaze nalézt vhodný konsolidační prostředek (a také prostředky pro injektáž a tmelení)  umělého kámene pojeného epoxidovou pryskyřicí a optimálního způsobu jejich aplikace byl proveden laboratorní výzkum uvažovaných materiálů. Byla řešena nejen materiálová kompatibilit a míra zpevnění materiálu a hloubka penetrace, ale i vhodný způsob aplikace, který by mohl předejít výrazným barevným změnám. Při zhodnocení všech vlastností zkoušených prostředků se jevil jako nejlepší epoxidový prostředek  , který měl dostatečně nízkou viskozitu, díky které dosahuje rychlé a nejhlubší penetrace do materiálu ze všech zkoušených produktů. Zároveň dochází k mnohem pozvolnějšímu přechodu mezi konsolidovanou částí a nekonsolidovanou. Dalším benefitem byla přijatelná doba zpracovatelnosti, která při teplotě 20 °C činí 1 až 2 hodiny. Míra zpevnění je ze všech vhodných prostředků nejblíže původní pevnosti materiálu (ověřování bylo prováděno pomocí ultrazvukové transmise).  Při vlastní aplikaci byl na povrch aplikován povlak cyklododekanu, což napomohlo elimininovat výrazné prohloubení barevnosti, ke které docházelo při aplikaci všech zpevňovacích prostředků. 

Po úspěšném zpevnění bylo provedeno lepení oddělených částí epoxidovým lepidlem a následná injektáž prasklin a konzervační tmelení.

Úspěšný restaurátorský zákrok realizovaný na soše Štědrosti bude sloužit jako modelový případ pro restaurování celého souboru faximilií v Kuksu a může sloužit i jako vzor pro další obdobné objekty, jejichž restaurování je vzhledem k použitému materiálu značně komplikovaný problém.