Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

30080496759326990067426001109493796079017933n108809.jpg

Poskytovatel: Evropská unie
Program: ERASMUS+

Období realizace: 12/2019 - 8/2022

Pracoviště: Fakulta restaurování - Katedra chemické technologie FR
Hlavní řešitel: Ing. Bayer Karol

Spoluřešitelé:
Academia Istropolitana Nova - Slovenská republika (Hlavní řešitel projektu)
Verein Förderung der Baudenkmalpflege – Rakousko

Mezinárodní slovensko-česko-rakouský projekt s názvem „Mezinárodní spolupráce pro další vzdělávaní v ochraně kulturního dědictví“ (akronym projektu: Heritage Train), měl za cíl přispět k rozvoji a zkvalitňovaní dalšího vzdělávaní v oblasti ochrany hmotného kulturního dědictví. Projekt byl financovaný z programu EU, Erasmus+ a realizovaný v období prosinec 2019 – srpen 2022.

Cíle projektu byly následující:

1.     Přispívat k rozvoji a modernizaci odborných školení v péči o hmotné kulturní dědictví s využitím mezinárodní spolupráce SK-AT-CZ.

2.     Vypracovat srovnávací analýzu možností odborného vzdělávání v oblasti ochrany a péče o kulturní dědictví v jednotlivých zemích (SK, CZ, AT).

3.     Navrhnout systém kvalitních vzdělávacích programů pro následující cílové skupiny:

- řemeslníci, 

- pracovníci památkových institucí, 

- zaměstnanci místních a regionálních součástí státní správy, 

- majitelé kulturních památek, 

- architekti a stavební inženýři, 

- restaurátoři.

Nositelem projektu byla Academia Istropolitana Nova ze Slovenské republiky, českým partnerem byla Fakulta restaurovaní Univerzity Pardubice (hlavní řešitel za FR UPCE byl Ing. Bayer Karol) a rakouským partnerem bylo Sdružení na podporu památkové péče v Mauerbachu navázané na Rakouský památkový úřad „Verein Förderung der Baudenkmalpflege“.

V České republice byl projekt realizovaný ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Praze a jeho výsledky budou využité při tvorbě systému dalšího vzdělávaní pracovníků památkového ústavu, pracovníků relevantních oddělení městských a krajských úřadů a dalších cílových skupin důležitých v procesu ochrany kulturního dědictví.

Výstupem projektu je návrh osnov vzdělávacích programů a školení pro uvedené cílové skupiny. Jednou z aktivit projektu je také srovnávací analýza možností odborné přípravy v oblasti ochrany a rozvoje kulturního dědictví v jednotlivých zemích (přehledy vzdělávacích programů a školení pro uvedené cílové skupiny).