Pedagogické vedení: | Ing. Petra Lesniaková, Ph.D. |
Studentka: | BcA. Aneta Ševčíková |
Odstraňování nežádoucích materiálů je jednou z nejdůležitějších a zároveň nejrizikovějších operací procesu restaurování-konzervace předmětů kulturního dědictví. V této souvislosti představují rigidní gely velmi slibné řešení pro umělecká díla vysoce citlivá k čištění kapalnými systémy. Tyto gely nabízejí mnoho výhod oproti jiným metodám aplikace, zahrnující možnost úplné odstranitelnosti, vysoké kontrolovatelnosti, selektivity i bezpečnosti nejen pro artefakt, ale také pro lidské zdraví, případně životní prostředí.
Projekt byl zaměřen na výběr, charakterizaci, přípravu a systematické testování několika typů rigidních hydrogelů. Předmětem zkoumání byly zejména rigidní gely připravené z gellanu, dále potom komerční syntetické rigidní gely značky Nanorestore – gely Nanorestore Gel® Peggy a Nanorestore Gely® Dry. Testování bylo provedeno na uměle připravených vzorcích barevných vrstev aplikovaných na papírové a plátěné podložky.
V rámci výzkumu se podařilo systematicky ověřit vysoce šetrné aplikační možnosti vybraných rigidních hydrogelů pro artefakty, zejména potom pro díla vysoce citlivá k mokrým procesům a zavlhčení. Jedním ze splněných cílů projektu byla implementace gelů s vhodnými vlastnostmi do restaurátorské praxe Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Výsledky práce mohou být dále snadno využity restaurátory či dalšími odborníky při restaurování-konzervaci konkrétních artefaktů.