Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt fr

Poskytovatel: Ministerstvo kultury

Program: Program aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity - NAKI III

Období realizace: 01. 03. 2023 - 31. 12. 2027

Identifikační kód projektu: DH23PO30VV042 

Příjemce/koordinátor: Univerzita Pardubice
odpovědný řešitel příjemce/koordinátora - Mgr. Vladislava Říhová, Ph.D.

Příjemce: VŠCHT Praha
odpovědný řešitel příjemce - PhDr. Zuzana Křenková, Ph.D.

Cílem projektu je vytvořit praktické nástroje pro efektivní péči o poválečná umělecká díla ve veřejném prostoru s ohledem na jejich identifikaci, evidenci, systematickou záchranu a péči. Tyto objekty patří k nejohroženějším skupinám národního kulturního dědictví. Tématu jsme věnovali už předchozí vědecký projekt (2016-2020), kdy jsme evidovali exteriérová díla vzniklá mezi 50.-80. lety 20. století. Vytvořili jsme on-line přístupnou mapu Sochy a města s více než 5200 záznamy o uměleckých dílech v ČR. Řada z námi dokumentovaných objektů recentně zanikla.

Více než exteriérová díla jsou ohroženy realizace v interiérech, které zanikají při rekonstrukcích a demolicích socialistické architektury a mizí bez bližší identifikace a dokumentace. Naprostá většina z nich není odborné veřejnosti známa. Hlavním aplikovaným cílem výzkumu je vytvoření nové vrstvy odborné interaktivní mapy Sochy a města 2: interiéry s informacemi ověřenými v dobových písemných pramenech, která bude podávat přehled výběru děl, často od významných umělců. Bude obsahovat minimálně 3000 hesel o dílech různých technik a materiálů (reliéfy, malby, textilní objekty, mozaiky, typografické prvky atp.).

V souvislosti se zpracováním archivních dat a rešerší vznikne specializovaná veřejná databáze Inovativní techniky a materiály v poválečném umění do veřejného prostoru. Bude zahrnovat specifickou terminologii, která je dnes jen omezeně známá a bude analyzovat soubory dat týkající se četnosti využití, osobností tvůrců a datačního rozmezí používání jednotlivých materiálů a technik či výrobních podniků a dílen. 

V oblasti restaurování děl z inovativních materiálů vytvoříme dva aplikované výstupy. Díky modelovému restaurování bude vytvořen Památkový postup restaurování sochařských děl ze skelného laminátu. Na základě průzkumů in situ vznikne Metodika průzkumu sochařských děl z betonu identifikující detaily materiálů a technik vzniku betonových soch.