Permalink: https://hdl.handle.net/10195/84443
Pedagogické vedení: Mgr. art. Jan Vojtěchovský, Ph.D.
Studenti FR UPCE: Patricia Holíková, Vít Svoboda
Odborná spolupráce: Ing. Petra Lesniaková, Ph.D.
Průzkum proběhl na části nástěnné malby na jihovýchodní stěně místnosti, jež bývala od konce 19. stol. označována jako „Soudnice“, tedy místnost, kde docházelo k soudu. K tomu zavdala podnět hlavní scéna maleb s motivem Zemského soudu, jenž byl doplněn alegorií ze zvířecího světa – výjevem ptačího sněmu. Podle posledního bádání historika umění Jana Dienstbiera se ale spíše zdá, že místnost nechal upravit a vyzdobit na přelomu 15. a 16. stol. tehdejší vlastník objektu, Jindřich IV. z Hradce, jako malou hodovní síň.
Malba se do současnosti bohužel dochovala jen v torzálním stavu, a to především proto, že od 17. stol. sloužil prostor jako udírna. K dochování maleb nepřispělo ani dlouhodobé zatékání do místnosti, které trvalo po mnoho desetiletí, a to až do 80. let 20. stol.
Průzkum měl napomoci shromáždění základních informací o malbě a jejím vývoji, stejně jako vytvoření návrhu na restaurování. V návrhu se bylo nutné soustředit zejména na výběr materiálů a postupů pro čištění malby od sazí usazených na povrchu maleb. Komplikace při volbě vhodných postupů nespočívala jenom ve znečištění sazemi, které prostoupily i do celé hmoty barevné vrstvy a částečně i omítek, ale i v přítomnosti restaurátorských fixáží ze 70. a 80. let 20. stol., které tyto saze učinily složitě odstranitelnými. Ve finále se podařilo najít metodu, která zakalenou fixáž s částí nečistot odstranila, takže došlo ke zčitelnění malby. Postup byl v následujícím roce (2019) realizován jako modelové restaurování na výše uvedené části maleb.