Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

01zamek-nelahozeves-se-sgrafitovou-vyzdobou107718.JPG

Permalink: https://hdl.handle.net/10195/84442

Průzkum provedli: MgA. Kateřina Krhánková, MgA. Zuzana Wichterlová, MgA. et Mgr. Jana Waisserová, MgA. Josef Červinka, Mgr. Jiří Bláha, Mgr. Pavel Waisser, Ph.D.

Odborná spolupráce: Ing. Karol Bayer, Ing. Jiří Vidman

Dvoupatrová stavba zámku vyrůstá z mohutného soklu, členěného výraznými kamennými bosami. Nejhonosnější severní křídlo s reprezentativními interiéry pokrývá figurální sgrafitová výzdoba, členěná do horizontálních pásů a polí. Fasádu uzavírá výrazná lunetová římsa s výsečemi, nároží jsou lemovaná kamennou bosáží. Sgrafita na lunetové římse jsou ornamentální, některá pole na fasádě vyplňují figurální výjevy. Na fasádě je 33 dochovaných výjevů či jejich fragmentů.

Rozsáhlý uměleckohistorický průzkum v archivních fondech pomohl dohledat grafické předlohy, popsat souvislosti vzniku sgrafita i předchozí restaurátorské zásahy. Výzdoba sgrafity probíhala v renesanci ve dvou fázích, v 60. a 90. letech 16. stol. Další zásahy nebyly identifikovány až do 20. století, kdy sgrafita konzervačně restauroval Jindřich Čapek. V 70. letech restaurátoři na Čapkovu koncepci částečně navázali místy opakovali neutrální, výrazně odlišná pole. Avšak většinově k fasádě přistoupili synteticky a provedli rekonstrukce.

Restaurátorský průzkum se zaměřil na hodnotné omítkové a barevné vrstvy včetně kamenných prvků. V rámci průzkumu byla provedena fotogrametrická dokumentace fasády, včetně reliéfu povrchu a hypsometrie. Součástí průzkumu byl popis původní techniky, druhotných zásahů, současného stavu a příčin poškození́. Zjištění byla zakreslena do fotogrametrických snímků. Použité metody zahrnovaly prohlídku sgrafita v rozptýleném a bočním světle, stratigrafické sondy do barevných a omítkových vrstev, perkusní průzkum i technologické analýzy. Byly provedeny dílčí zkoušky technologických postupů konzervace (zejména zkoušky čištění a konsolidace). Restaurátorský průzkum cílil na přípravu podkladů, které slouží pro stanovení postupu a koncepce komplexního restaurátorského zásahu. Stav sgrafit z renesanční fáze je havarijní.