Projekt je podporován v rámci programu NAKI III financovaného Ministerstvem kultury ČR
Realizace projektu od 1.3.2023 do 31.12.2027
Identifikační kód projektu: DH23P03OVV019

Příjemce-koordinátor: Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i.,
hlavní řešitel projektu: Ing. Jan Válek, Ph.D.

Příjemce: Univerzita Pardubice
odpovědná řešitelka příjemce č. 1: MgA. Zuzana Wichterlová, DiS.

Příjemce: Univerzita Palackého v Olomouci
odpovědný řešitel příjemce č. 2: Mgr. Pavel Waisser, Ph.D.

Cílem projektu je revize poznání renesančních sgrafit, zhodnocení ochrany jejich původních technik a provedení, a vývoj nových praktických řešení pro restaurování. Revize poznání je založená na mezioborovém průzkumu dochovaných příkladů, materiálové analýze a experimentálním studiu původních postupů řemeslné tvorby. Dokladům původní techniky, uměleckých a řemeslných kvalit figurálních či dekorativně geometrických a ornamentálních sgrafit je v projektu věnována speciální pozornost, jelikož degradace povrchů a opakované restaurátorské zásahy zapříčinily postupnou ztrátu těchto autentických prvků. Projekt se speciálně zaměřuje na tuto ohroženou skupinu, která je pro něj na jedné straně základním studijním materiálem a na druhé straně i objektem zájmu z hlediska zachování těchto unikátních dokladů do budoucnosti. Nová řešení pro restaurování vychází z parametrického popsání specifických vlastností probarvených sgrafitových omítek. Výzkum materiálů a technologií se zaměřuje jak na problematiku obnovy přilnavosti omítky, tak i na výtvarnou i materiálovou kvalitu doplňků. Specifickým zaměřením projektu je vývoj nové injektážní směsi a její praktické aplikační technologie. Obnovení soudržnosti s podkladem je základním předpokladem pro návazné konzervační, popř. restaurátorské zásahy. Dalším výzkumným cílem projektu je vývoj maltových směsí pro rekonstrukce sgrafit, které vycházejí z původních technologií, materiálů a tradičního řemeslného zpracování, ale zohledňují současné podmínky a specifika restaurování památek. Cíle projektu jsou v souladu se třemi tematickými prioritami Koncepce aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity MK 2023–2030, z hlediska: aplikovaného výzkumu pro podporu restaurování; konzervace a restaurování nemovitého kulturního dědictví pro jeho uchování a zkvalitnění péče o něj; a v neposlední řadě se cíle projektu dotýkají i ochrany ohrožené skupiny sgrafit dochované v dosud nedotčené podobě.

Technologie restaurování renesančních sgrafitových omítek - tradice a metamorfóza - Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, .v.v.i. (cas.cz)