ROCARE
Roman Cement for Architectural Restoration to New High Standards
V roce 2009 se Fakulta restaurování Univerzity Pardubice spolu s dalšími čtrnácti evropskými partnery začala podílet na mezinárodním výzkumném projektu ROCARE, navazujícím na předchozí ROCEM.
ROCARE byl mezinárodní projekt financovaný Evropskou komisí ze sedmého rámcového programu číslo FP7-ENV-2008-1, 226898.
Po pilotním projektu ROCEM, který byl zaměřen na znovuoživení technologie románského cementu, se projekt ROCARE věnoval jejímu zdokonalení a zavedení do průmyslové výroby.
Na základě spojení kvalit historií prověřeného pojiva s moderními postupy jeho výroby a jeho využití se projekt snažil o uvedení románského cementu mezi běžně používané stavební materiály vhodné pro práci na historických architektonických objektech. Cílovou skupinou byly především budovy z přelomu 19. a 20. století, jejichž bohatě zdobené fasády vděčí za svou členitost právě tomuto materiálu. Jejich údržba, restaurování a obnova jsou proto důležitým bodem záchrany celoevropského architektonického dědictví.
Projekt zahrnoval:
- zvýšení konkurenceschopnosti románského cementu díky optimalizaci technologie jeho výroby na jejích jednotlivých stupních
- laboratorní testy a studie, jejichž cílem je lepší porozumění vlastnostem cementu, stejně jako nalezení optimálních způsobů přípravy a použití malty v samotné konzervátorské praxi
- plošné zavádění této technologie, které by zajistilo zvýšení jejího obchodního potenciálu
Projekt vyvrcholil v roce 2012, kdy byl ukončen.
Více informací na www.rocare.eu