Název: NANO-materials FOR the conservation and preservation of movable and immovable ARTworks (NANOFORART)
Poskytovatel: Evropská unie
Program: 7. rámcový program
Období realizace: 01.01.12 - 31.12.14
NANOFORART je mezinárodní tříletý projekt financovaný Evropskou unií s celkovým rozpočtem 2 900 000 €. Přidělená částka ve výši 256 000 € bude českými partnery projektu využita zejména pro spolupráci na vývoji a testování nanomateriálů včetně ověřování aplikačních možností na autentických historických objektech. Projekt NANOFORART přispěje díky široké mezinárodní a mezioborové spolupráci k zavedení nových konzervačních technologií do památkové péče a tak k rozšíření možností ochrany kulturní dědictví.
Hlavním cílem projektu NANOFORART je vyvinout a uvést do praxe funkční materiály vycházející z moderních nano-technologií, které naleznou své uživatele jak mezi kulturními institucemi, tak i mezi jednotlivými restaurátory po celém světě. Do projektu se pod vedením italského výzkumného centra CSGI (Center for Colloid and Surface Science) se sídlem ve Florencii podařilo zapojit celkem 15 institucí z Itálie, Dánska, Španělska, Velké Británie,
Německa, Francie, Slovinska, Mexika a České Republiky.
Za hlavní přínos projektu lze pokládat vývoj nanodisperzí, micelárních roztoků, mikroemulzí a gelů, které nabídnou nové a zároveň velmi šetrné možnosti konzervování, restaurování a ochrany památkových objektů. Výzkumná činnost projektu bude zaměřena na vývoj snadno použitelných metod využívajících nano-materiály k čištění a zpevňování kamene, historických omítek a nástěnných maleb. Zvláštní pozornost je rovněž věnována využití nanomateriálů při odkyselování a konzervaci papíru a pergamenu. Společným cílem je připravit materiály a technologie s minimálním negativním dopadem na lidské zdraví nebo životní prostředí.
Druhá část projektu klade důraz na sdílení a přenos technologií mezi hlavními partnery projektu díky kterému bude možné uskutečnit standardizaci aplikačních postupů, komercionalizaci nově vyvinutých materiálů a technologií a v neposlední řadě také vyhodnotit jejich zdravotní a ekologickou nezávadnost. Od svého počátku je projekt zaměřen na zavedení nano-materiálů do konzervátorské a restaurátorské praxe a k jejich rozšíření mezi koncové uživatele. Důležité místo v projektu proto zaujímají muzea, restaurátorská pracoviště a další instituce, které budou nově vyvinuté postupy testovat a pro své potřeby využívat. Zároveň ale budou i předávat informace a proškolovat zájemce z řad odborných restaurátorů či konzervátorů formou workshopů, seminářů apod.
Soubory ke stažení | Size |
---|---|
Nanoforart - pdf | 241 kB |