Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

kcht-1-6108910.jpg

Použití nanomateriálů pro udržitelnou konzervaci historických sochařských a architektonických děl z litavských vápenců. 

Fakulta restaurování Univerzity Pardubice je od srpna roku 2013 zapojena spolu s dalšími dvěma partnery do přeshraničního výzkumného projektu NANOLITH, který je realizován v rámci programu "Evropská územní spolupráce Rakousko-Česká republika 2007‒2013". 

NANOLITH je financován z prostředků Evropské Unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj. 

Číslo projektu: M00264. 

Partneři projektu: • Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR v. v. i., Centrum excelence Telč, Česká Republika (vedoucí partner) • Univerzita Pardubice, Fakulta restaurování, Česká Republika • Univerzita užitého umění ve Vídni, Institut pro umění a technologie, Rakousko 

Cílovou oblastí projektu jsou Česko-Rakouské příhraniční regiony, konkrétně kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Dolní Rakousko a Vídeň. Výzkumný projekt je zaměřen na otestování a zavedení nových možností kompatibilní a udržitelné konzervace historických kamenných památek, zhotovených z regionálních Litavských vápenců, s využitím nových typů konsolidantů na bázi nanovápna. Technologie na bázi esterů kyseliny křemičité, které se ke konzervaci těchto hornin v současné době využívají, nevyhovují požadavkům na kompatibilní a opakovatelnou péči o kamenné historické objekty. Pro tyto případy je třeba nalézt odpovídající řešení. V rámci přeshraniční spolupráce by měly být vypracovány konzervační technologie, které budou vyhovovat výše zmiňovaným požadavkům na konzervaci a tím také významně přispějí k udržení regionálního kulturního dědictví. 

Soubory ke stažení Size
Nanolith - pdf 214 kB