Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

111194855.jpg
Mánesova galerie Vlastivědného muzea v Olomouci kontakt

          V loňském akademickém roce studentka restaurování uměleckých děl na papírové podložce BcA. Markéta Svobodová v rámci bakalářské práce restaurovala obraz „Portrét dívky“ z Vlastivědného muzea v Olomouci. Dílo bylo uváděno jako malba od neznámého malíře a datované zřejmě do 2. poloviny 19. století. Při restaurátorském průzkumu a samotném restaurování se nám podařilo odhalit nejen autora, dataci, ale také identifikovat portrétovanou.

          Na základě této skutečnosti kurátorka VMO Mgr. Michaela Čadilová v kooperaci se studentkou připravila výstavu, na kterou Vás též zveme. 

SESTRA

Záhada podobizny mladé dívky

Od 26.4. do 30.6. 2024

Zapomeňte na Sherlocka. Odložte Agathu Christie. Vydejte se s námi rozplést detektivní zápletku zapomenutého portrétu mladé dívky!“

Autorská výstava kurátorky Michaely Čadilové a studentky restaurování Markéty Svobodové zachycuje jedinečnou proměnu "zapomenutého" obrazu Pauline Kessler od vídeňského malíře Josefa Kesslera, který se podařilo úspěšně zrestaurovat a navrátit mu jeho původní krásu. Návštěvníci se seznámí nejen s tajemstvím tohoto díla a střípkem minulosti jedné rodiny z Loštic, ale také objeví charakteristické znaky portrétu 19. století. Nebude chybět ani jeden z nejslavnějších: portrét Boženy Němcové od Josefa Vojtěcha Hellicha. 

Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 25. dubna v 17 hodin v Mánesově galerie Vlastivědného muzea v Olomouci. 

MgA. et. Mgr. Věra Kašparová Sejkorová

Soubory ke stažení Size
Pozvánka - pdf 978 kB