Published: 30.09.2016

Studenti a absolventi ateliéru restaurování kamene Fakulty restaurování pod vedením Jakuba Ďoubala dokončují první etapu restaurátorských prací na morovém sloupu v Kutné Hoře (památka UNESCO). Bohatě zdobený morový sloup v Kutné Hoře, vystavený v letech 1713-14 je významnou ukázkou barokního sochařství. Fakulta restaurování se od roku 2013 systematicky věnovala přípravě projektu na opravu této významné památky. V roce 2013 byl proveden komplexní restaurátorský průzkum na který navázalo restaurování vzorové plochy při němž byly ověřeny navrhované technologie. V tomto roce proběhla první etapa restaurování zahrnující vrcholovou sochu Panny Marie a oblačný pylon. Práce jsou vzhledem k mimořádně složité problematice restaurování naplánovány na další tři roky. Při restaurátorských pracích se uplatní jak studenti ateliéru restaurování kamene, kteří zde realizují své ročníkové a diplomové práce, tak někteří absolventi, kteří zde zúročí vědomosti získané v průběhu studia.