Published: 11.04.2016

Poprvé byl tento titul udělen v roce 2014 v kategorii 2 (zakázka většího rozsahu), komplexní obnova Hřbitovní kaple ve Slavonicích. Studenti fakulty restaurování se podíleli na restaurování nástěnných maleb na klenbě a laboratoř fakulty zpracovávala veškeré rozbory a analýzy.

Podruhé titul získala 31.3.2016, tentokrát v kategorii 1 (zakázka malého rozsahu), obnova fasády měšťanskému domu čp. 520 ve Slavonicích. Restaurátorské práce na figurálních sgrafitech na fasádě, které proběhly v létě 2015, realizovali studenti současné Fakulty restaurování a absolventi bývalé Restaurátorské školy v Litomyšli. Generálním dodavatelem prací byla Stavební huť Slavonice.

Na fasádě domu najdeme renesanční figurální sgrafitové obrazy. Jde o výjevy ze Starého zákona, ilustrace Ovidiových Metamorfóz a portrétní medailony soudobých Habsburků. Před zahájením restaurování byla sgrafita v rozdílném stavu dochovanosti. Na atikovém štítu byl stav omítek havarijní. Na jiných částech arkýře jsou naopak rozpoznatelné neobvykle dobře dochované stopy původního povrchu sgrafita. Díky tomu mohly i rekonstrukce chybějících částí následovat původní stínovaný vzhled renesančního sgrafita. Při doplňování se uplatnily shromážděné historické fotografie, fotografie v ostrém bočním světle a zejména nalezené renesanční předlohy provedené v grafice.

Studenti zpracovávali pod odborným vedením celou škálu problémů: vyhodnocení archivních a uměleckohistorických podkladů, technologické problémy spojené s čištěním a obtížnou konsolidací uhlových omítek, osvojení historické techniky sgrafita, výtvarnou kresebnou přípravu. Finálně se též spolupodíleli na výsledné estetické prezentaci fasády v rámci historického centra Slavonic.