Bývalé univerzitní koleje se stanou útočištěm pro válečné uprchlíky

31. 3. 2022

Bývalé koleje Univerzity Pardubice začnou sloužit jako bytové jednotky pro ukrajinské občany prchající před válkou. Budova poskytne zázemí více než 200 lidem.

Dvanáctipatrovou budovu ve Studentské ulici, která dříve sloužila jako koleje a následně také jako administrativní budova, nabídlo vedení Univerzity Pardubice městu jako možné ubytování pro válečné uprchlíky, kteří do Pardubic přicházejí. Bývalé vysokoškolské koleje univerzita využívá jako náhradní prostory v případě, že se některá jiná budova rekonstruuje. „Nyní univerzita využívá spodní tři patra, která uvolníme během května. Jinak bude budova volná pro ubytování minimálně do konce kalendářního roku. Dokážeme v ní ubytovat více než 200 lidí,“ upřesnil kvestor Univerzity Pardubice Petr Gabriel.  

Na každém patře výškové budovy je pět bytových jednotek, které disponují vlastní kuchyní a koupelnou se sprchovým koutem a toaletou. „Jsou to bytové jednotky s vlastním sociálním zařízením, takže věřím, že je tato budova vhodným místem pro trvalejší pobyt a poskytne potřebným důstojné ubytování,“ řekl rektor Univerzity Pardubice Libor Čapek. V přízemí se nachází prostor recepce, kde bude neustále přítomna ostraha, a také další volné pokoje, v nichž univerzita plánuje zřídit dětskou hernu. 

Univerzita Pardubice zajistila vyklizení a úklid budovy a poskytla také drobný nábytek, jako jsou stoly, komody nebo skříně. O dovybavení bytů se postaralo město. Prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv město zajistilo potřebné množství nafukovacích postelí a skládacích lůžek se spacáky. „Pro nás je to obrovská pomoc. Neumím si představit, že bychom jinde sehnali kapacitu 200 lůžek takto rychle. Chtěli bychom sem během dubna a května nastěhovat naše nové občany, kteří nyní bydlí v různých provizorních řešeních a jsou například ubytovaní v rodinách. Budou moci zůstat tady a některé rodiny s dětmi bychom mohli později přestěhovat do Husovy ulice, kde pro ně připravujeme městské byty,“ přiblížil primátor Města Pardubic Martin Charvát.

Text: Lada Součková Foto ilustrativní: Jan Vlasák