Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt fr

Published: 29.02.2016

Fakulta restaurování Univerzity Pardubice byla úspěšná v získávání nových projektů z Programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2022 (tzv. NAKI II), jehož vyhlašovatelem je Ministerstvem kultury.

U celkem tří projektů je Fakulta restaurování hlavním řešitelem. Projekt „Stopy tvorby - Záchrana dědictví velkých sochařů poloviny 20. století. Restaurování a péče o sochařská díla ze sádry“ bude probíhat v letech 2016–2019 ve spolupráci s Ústavem dějin umění Akademie věd ČR. Jeho součástí bude ověřování technik a postupů na modelových objektech a následná aplikace postupů na vybrané kolekci sádrových děl doprovázená přípravou expozice vybraných restaurovaných objektů. Účast předních odborníků a zahraničních specialistů umožní prohloubit výzkumné aktivity a provázat je s výzkumem na dalších evropských pracovištích.

Projekt „Restaurování mozaik tzv. české mozaikářské školy ze skla a kamene“, jehož spoluřešitelem je Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, bude realizován v letech 2016–2020. Zaměří se na zmapování výskytu specifické umělecké a uměleckořemeslné techniky nástěnné mozaiky v období od 30. do 80. let 20. století. Druhým cílem bude výzkum a testování restaurátorských postupů, které by vedly ke zvýšení standardu kvality restaurátorských prací.

S Vysokou školou chemicko-technologickou spolupracuje Fakulta restaurování také na dalším projektu s názvem „České umění 50. – 80. let 20. století ve veřejném prostoru: evidence, průzkumy a restaurování“. V průběhu čtyř let jeho realizace budou vytvořeny nástroje pro identifikaci, dokumentaci, evidenci a popularizaci skupiny děl nemovitého kulturního dědictví – uměleckých realizací vzniklých ve veřejném prostoru mezi lety 1950-1989. U objektů z vybraných materiálů je také cílem stanovit památkové postupy a metodiky pro jejich dlouhodobou preventivní ochranu, konzervaci a restaurování.

Od roku 2016 bude Fakulta restaurování figurovat také jako spoluřešitel dalšího projektu NAKI II s názvem „Brána moudrosti otevřená. Barokní kulturní dědictví klášterů Broumov a Rajhrad: ochrana, restaurování, prezentace“. Čtyřletý projekt, jehož nositelem je Univerzita Hradec Králové, si klade za cíl vyvinout nástroje pro ochranu, identifikaci a prezentaci kulturního dědictví benediktinského řádu na území České republiky, prezentované konkrétně kláštery v Broumově a v Rajhradě.

Cílem Programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní...