Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

1103533.jpg

Published: 26.09.2024

Fakulta restaurování Univerzity Pardubice se letos poprvé připojila k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje, a to uspořádáním dvou významných mezinárodních přednášek zaměřených na inovativní přístupy v oblasti udržitelné péče o hmotné kulturní dědictví.

První z těchto přednášek proběhla dne 18. září 2024 a hlavní řečník, prof. Gerald Ziegenbalg (IBZ-Salzchemie GmbH & Co. KG) prezentoval téma „Green Conservation - Current Status and Further Research Needs“. Prof. Ziegenbalg je odborníkem na syntézu nanomateriálů a jejich využití pro ochranu kulturního dědictví. V současné době se zaměřuje na vývoj a produkci nových nanomateriálů, které při restaurování minimalizují uvolňování toxických látek, jsou šetrné k životnímu prostředí a snižují tzv. ekologickou stopu. V rámci své přednášky představil principy a aspekty tzv. „zeleného restaurování“, včetně konkrétních případových studií, kde byly nové materiály úspěšně použity. Popsal využití konkrétních materiálů při výskytu konkrétních problémů na památkových objektech.

Druhá zvaná přednáška s názvem „Merging Microbiology and Heritage: Biotechnological Innovations in Stone Monuments Conservation“ se uskutečnila dna 24. září 2024. Přednášející doc. Dr. Federica Villa z Università degli Studi di Milano představila inovativní biotechnologické postupy v oblasti ochrany kamenných památek. Přednáška zahrnovala výsledky výzkumu zaměřeného na interakce biofilmů produkovaných bakteriemi s geomateriály a možnosti ochrany materiálů na bázi netoxických biotechnologií. Dalším tématem přednášky bylo využití specifických mikroorganismů pro odstraňování nečistot z povrchu kamene nebo nástěnných maleb. Součástí prezentace bylo i představení principů biokonsolidace pomocí tzv. calcinogenních bakterií, včetně výsledků probíhajícího výuzkumu.

Obě přednášky proběhly v hybridní formě, což umožnilo účast zájemců z řady evropských i mimoevropských zemí např. Švýcarska, Španělska, Estonska Maďarska, Alžírska nebo Iráku. Přednášky oslovily jak akademickou obec, tak i praktické restaurátory a odborníky z výzkumných institucí, čímž naplnily cíl šířit aktuální poznatky o udržitelných metodách ochrany památek na mezinárodní úrovni.