Published: 16.04.2014

V úterý 8. dubna 2014 se na pardubickém zámku uskutečnila Noc mladých výzkumníků. Akci pořádala Univerzita Pardubice v rámci projektu BRAVO – Brána vědě/ní otevřená. Prostory zámku ožily zážitkovými demonstracemi fakult Univerzity Pardubice, na kterých se návštěvníci z řad nejširší veřejnosti mohli seznámit se zajímavostmi a trendy ve vědě a výzkumu.

Malý gotický sál zámku byl vyhrazen Fakultě restaurování. Zde návštěvníci vstupovali do světa umění a uměleckých děl. Byly pro ně připraveny ukázky restaurování maleb, ukázky nedestruktivních průzkumů uměleckých děl metodami infračervené reflektografie, ultrafialové fotografie a XRF prvkové analýzy. Součástí ukázek byla prezentace: „Co se skrývá pod povrchem?“, přibližující návštěvníkům tajemství podkreseb na obrazech starých mistrů. Nejmenší návštěvníci si mohli vyzkoušet tradiční techniku šablonové malby pod vedením studentek Fakulty restaurování.

Foto z Noci mladých výzkuníků