Studijní sbírka
Společně se založením první restaurátorské školy v Litomyšli v roce 1993 začalo z iniciativy Mgr. Jiřího Kaše vznikat „Muzeum restaurování a historických technologií“. Jde o studijní sbírku, která je částečně prezentována v prostorách fakulty v Červené věži a v piaristické koleji. Sbírka obsahuje historické nástroje či vzorky materiálů používaných v umělecké a řemeslné praxi minulosti. Dále se v ní nachází artefakty z různorodých materiálů, např. ozdobné a konstrukční prvky ze dřeva, kovů a pálené hlíny, fragmenty a transfery omítek nebo fragmenty uměleckých děl, k jejichž získání došlo obvykle při restaurátorském zásahu. Pozoruhodnou součástí sbírky jsou objekty dokládající historii tiskařského řemesla.
Archiv KHV
Archiv Katedry humanitních věd uchovává dokumentace vzniklé v rámci restaurátorské činnosti fakulty a institucí, které jí předcházely. Zároveň obsahuje i restaurátorské zprávy jiného původu a osobní fondy několika významných českých restaurátorů (např. Jiří Josefík, David Zeman). Další podstatnou část archivních fondů tvoří studentské seminární práce, jež souvisejí s díly restaurovanými v rámci činnosti fakulty a jsou provázány se zde uloženými dokumentacemi. Restaurátorské dokumentace a seminární práce se evidují v databázi EDOS. Součástí archivu je také mnohatisícová sbírka výstavních katalogů z období od první republiky do současnosti, které fakultě daroval Mgr. Jiří Kaše. Katalogy je možné vyhledávat v samostatném rejstříku.
Databáze EDOS
EDOS, databáze archivních a muzejních sbírek Fakulty restaurování vznikala od roku 2011 v rámci projektu „Restaurátoři pro evropskou praxi – Inovace bakalářského studijního programu Fakulty restaurování“. Databáze eviduje předměty uložené v depozitáři Červené věže a archivní fondy uložené na Katedře humanitních věd. Platforma slouží odborníkům v oborech restaurování, památkové péče a dějin umění či architektury při vyhledávání informací o uměleckých dílech minulosti, restaurátorských zásazích a historických technologiích. Propojením databáze sbírkových předmětů a databáze restaurátorských zpráv a jiných písemných pramenů vznikla unikátní možnost nalézt souvislosti různých restaurátorských zásahů a zároveň konkrétních hmotných dokladů historických technologií a umělecké tvorby.
Archiv, sbírku a databázi spravuje Mgr. MgA. Věra Sejkorová Kašparová, vera.sejkorovakasparova@upce.cz