Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

predrestaurovanim1108933.jpg

Název projektu: Stopy tvorby - Záchrana dědictví velkých sochařů poloviny 20. století

Poskytovatel: Ministerstvo kultury

Program: Program aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity - NAKI II

Období realizace: 01. 03. 2016 - 31. 12. 2019

Pracoviště: Fakulta restaurování - Ateliér restaurování kamene

Hlavní řešitel: doc. Mgr. art. Jakub Ďoubal, Ph.D.

Odkaz na webové stránky projektu: www.stopytvorby.cz

Cílem projektu byl průzkum stavu, poškození a následně vývoj a odzkoušení konzervačních a restaurátorských technologií využitelných pro záchranu uměleckých a umělecko-řemeslných sochařských děl, skic a modelů zhotovených na bázi sádrových pojiv s využitím fondu sochařských děl  Stanislava Suchardy (1866 - 1916). 

Na přelomu 19. a 20. st. se formovala česká identita a konstituovaly se ideály československého státu. Důležitými symboly národní emancipace a české státnosti byly pomníky a programová výzdoba oficiálních budov. Původní sochařské skici a alternativní modely dokumentují vznik těchto děl, z nichž mnohá posléze zanikla. 

 Přes svou uměleckou hodnotu a nesporný význam se sádrová díla dosud nestala předmětem systematického výzkumu umožňujícího stanovit optimální metodiku odborné péče. Téma není dostatečně zpracováno v české ani v zahraniční literatuře. Vzhledem k citlivosti materiálu je značná část sádrových modelů vystavena riziku vážného poškození či zániku.  

Byl realizován průzkum, identifikace a dokumentace souboru  Suchardových sádrových děl - unikátního uměleckou hodnotou, tematickou i technologickou rozmanitostí. Těžiště aplikovaného výzkumu leželo v testování tradičních a ve vývoji nových materiálů a technologií a optimalizaci procesu restaurování a konzervaci movitých památek ze sádry. Cílem bylo stanovit limity užití jednotlivých postupů a technologií, případně určit vhodný způsob aplikace a následně nastavit optimální režim uložení restaurovaných děl. 

Získané poznatky byly průběžně sdíleny s odbornou i širší veřejností formou workshopů a výukových programů. V rámci mezioborového i nadregionálního dialogu byla prezentována témata významu sochařské tvorby pro formování národní kulturní identity, problematiky restaurování a péče o sádrová sochařská díla. Závěrečná výstava prezentovala Suchardova díla v kontextu národního étosu přelomu 19. a 20. st.  

 

Hlavní výstupy: 

Výstava v Veletržním paláci NG  - Stanislav Sucharda 1866⁠–⁠1916: Tvůrčí proces                                                      https://www.ngprague.cz/udalost/231/stanislav-sucharda-tvurci-proces 

Metodika „Péče o sádrové odlitky“  https://dk.upce.cz/handle/10195/74601 

Památkový postup „Lepení sádrových odlitků“  https://dk.upce.cz/handle/10195/74603 

Památkový postup „Výběr vhodné metody pro čištění děl ze sádry“  https://dk.upce.cz//handle/10195/74602 

Publikace Jakub Ďoubal a kol. - Sádrové odlitky: Restaurování a péče o umělecká díla“  https://dk.upce.cz/handle/10195/80474                               

Databáze sochařských děl Stanislava Suchardy https://www.stopytvorby.cz/databáze