Published: 03.12.2014
V Galerii středočeského kraje v Kutné Hoře se uskutečnil 9. ročník konference restaurování a ochrana uměleckých děl. Cyklus konferencí pořádá o.s. Artefakt, sdružení pro ochranu památek, (založeno absolventy litomyšlské restaurátorské školy) v rámci svých aktivit již od roku 2006. Každý ročník má nějaké nosné téma reflektující aktuální problematiku v oblasti restaurování a péče o památky. Spolupořadatelem akce byla Fakulta restaurování Univerzity Pardubice.
Téma letošního ročníku bylo velmi atraktivní – čištění uměleckých děl.
Na konferenci vystoupilo několik předních odborníků z oblasti restaurování a památkové péče, kteří byli doplněni, jak bývá každoročně zvykem, mladými restaurátory, kteří zde prezentovali několik zajímavých projektů, ve kterých hlavní roli hrálo čištění povrchu nebo odstraňování druhotných zásahů z restaurovaných objektů. Vzhledem k rozsahu tohoto článku se nelze věnovat všem referátům, které na konferenci zazněly, ale lze snad upozornit na ty nejzásadnější.
O úvodní exkurz do problematiky čištění památek se postaral PhDr. Zdeněk Vácha, ředitel NPÚ, ú.o.p. v Brně, který ve své úvodní poznámce upozornil na problematiku čištění jako na fenomén provázející zájem o ochranu památek již od nejstarších dob. Připomněl nezastupitelný přínos zakladatele „moderní památkové péče“ Aloise Riegla a jím poprvé exaktně formulovanou hodnotu stáří. Zmínil neblahou etapu purismu, během které docházelo ve jménu restaurování k odstraňování hodnotných druhotných (někdy i původních) povrchových úprav památek. V této souvislosti upozornil na „památný článek Na původní kámen očistiti Václava Wagnera z roku 1937, jenž se v souvislosti s kamennými součástmi památek obrací proti tehdy běžné praxi odstraňování povrchových úprav.“
V druhém dopoledním bloku věnovaném technologickým aspektům čištění uměleckých děl přiblížil doc. Petr Kotlík z VŠCHT v Praze možnosti využití mikroemulzí při čištění památek. V příspěvku shrnul základní kriteria pro výběr jednotlivých složek mikroemulzí používaných pro odstraňování organických látek z povrchu materiálů památkových objektů. Popsal princip jejich působení a na praktických příkladech doložil možnosti jejich použití v restaurátorské praxi.
V odpoledním bloku zaměřeném na „case studies“ restaurátor Josef Čoban obeznámil přítomné...