Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt fr

Published: 06.05.2014

 

Metody konzervace a restaurování textilních částí uměleckých děl byl v pořadí 1. seminář pořádaný Ateliérem restaurování a konzervace uměleckých děl na papíru a souvisejících materiálech, který se konal v termínu 28. 4. 2014 za podpory projektu ESF DOCEO PRO CULTURA - Inovace vzdělávacích procesů Fakulty restaurování (CZ.1.07/2.2.00/28.0268).

     Kurz probíhal v budově piaristické koleje (Jiráskova 8, Litomyšl), Ateliéru restaurování a konzervace uměleckých děl na papíru a souvisejících materiálech. Jeho lektorkou byla paní Lenka Dolanská, licencovaná restaurátorka textilu, která se věnuje restaurování textilu již 25 let.

     Kurzu se zúčastnilo celkem 15 osob, z řad studentů Fakulty restaurování, kteří si v rámci tohoto kurzu osvojili techniky restaurování textilií včetně metod stabilizace typických poškození.

     Nejprve si studenti vyslechli teoretickou část, která se zabývala metodami průzkumů v průběhu restaurování textilií, dělením textilií z hlediska výroby a rozdělením vláken. Studenti byli seznámeni s projevy mechanického, biologického a mikrobiologického poškození a způsobů restaurování. Nedílnou součástí přednášky bylo i uložení, prezentace a vystavování textilií. Na závěr teoretické části lektorka hovořila o svých bohatých zkušenostech s restaurováním textilu s praktickými ukázkami. 

     Po tomto bloku následovala hlavní náplň kurzu - praktická výuka základních druhů restaurování textilu s tím, že si tyto metody vyzkoušeli všichni účastníci kurzu na modelových objektech. Jednalo se o metody šité skeletizace a šitého sendviče. Studenti pracovali s kousky hedvábí, plátna a šili pomocí nití, které si vytahovali z obarvené francouzské krepelíny. Na závěr dostali všichni účastníci za úkol, vytvořit si plombu na modelovém vzorku textilního oblečení. Tím si vyzkoušeli všechny základní metody restaurování textilu.

            Seminář konzervování a restaurování textilních částí uměleckých děl byl pro studenty velkým přínosem. V jeho rámci se seznámili prakticky i teoreticky s metodami restaurování textilu, které budou používat při své každodenní praxi, pokud bude dílo, které budou restaurovat, obsahovat i textilní části.