Published: 17.03.2017

Mezinárodní spolupráce při záchraně monumentální mramorové hrobky na Novém židovském hřbitově v Praze

Od srpna 2016 probíhají restaurátorské práce na náhrobku Adele Lederer, který se nachází na Novém židovském hřbitově v Praze. Jedná se o iniciativu v rámci EHP a Norských fondů, Program: CZ06 - Kulturní dědictví a současné umění, Kód programové struktury: CZ06/REG/OVA01, Název výzvy CZ06 - Programová oblast č. 16 - Zachování a revitalizace kulturního a přírodního dědictví Název: Záchrana neogotické hrobky A. Lederer na Novém židovském hřbitově v Praze 3.  Restaurování provádí Fakulta restaurování Univerzity Pardubice ve spolupráci s Univerzitou v Oslu.

Náhrobek Adele Lederer se díky své monumentalitě a historicko-umělecké hodnotě řadí mezi nejvýznamnější architektonická díla, která na Novém židovském hřbitově najdeme.  Náhrobek byl postaven dle návrhu architekta Alfreda Grotte kolem roku 1890 v neogotickém slohu. K výstavbě celého náhrobku byl použit bílý (pravděpodobně carrarský) mramor.

K hlavní problematice restaurátorských prací na náhrobku patří především rozsáhlé biologické napadení, které pokrývá většinu plochy architektury, dále pak rozsáhlé sádrovcové krusty a hloubková degradace mramoru.  Součástí prací jsou laboratorní zkoušky navrhovaných materiálů zejména pro zpevnění a doplňování kamene. Na restaurátorských pracích se kromě studentů a pedagogů Fakulty restaurování Univerzity Pardubice podílejí i tři studentky z Univerzity v Oslu. V současnosti probíhají dokončovací práce a příprava navazujícího projektu, který umožní dokončit obnovu hrobky a pokračovat v záchraně dalších objektů na židovském hřbitově.