Published: 26.10.2015

PROFESOR SALVADOR MUÑOZ VIÑAS BUDE HOSTEM  FAKULTY RESTAUROVÁNÍ UNIVERZITY PARDUBICE

Fakulta restaurování Univerzity Pardubice přivítala ve dnech 11. – 14. října 2015 významného teoretika konzervování Salvadora Muñoze Viñase, profesora valencijské polytechniky. Profesor Viñas během své návštěvy pokřtil publikaci „Současná teorie konzervování“, českou verzi své práce Contemporary Theory Of Conservation.

Publikace Contemporary Theory Of Conservation je jedním ze základních odborných studijních materiálů používaných na fakultě ve výuce budoucích restaurátorů. V rámci fakultního projektu z OP VpK DOCEO PRO CULTURA – Inovace vzdělávacích procesů Fakulty restaurování (r. č. CZ.1.07/2.2.00/28.0268) se podařilo tento odborný text přeložit do češtiny a publikaci na závěr projektu vydat.

Třídenní návštěva Litomyšle a Fakulty restaurování, na kterou profesor Viñas přijel v doprovodu své manželky, začala oficiálně v pondělí 12. října v 10:00 odborným setkáním v nově zrekonstruované knihovně fakulty. Následně proběhlo diskusní setkání s akademickými pracovníky a studenty fakulty a dalšími hosty z řad odborné veřejnosti. Diskuse se týkala problematiky současné teorie restaurování a konzervování.

Salvador Muñoz Viñas se narodil v roce 1963 ve Španělsku ve Valencii, kde stále žije, vědecky pracuje a učí. V roce 1991 získal titul Ph.D. v oblasti výtvarných umění. Je profesorem na Polytechnické univerzitě ve Valencii, v letech 2010 – 2012 zde vedl katedru konzervování.

Salvador Muñoz Viñas pracoval jako konzervátor papíru v historické knihovně univerzity ve Valencii a jako hostující profesor v Harvard´s Straus Centru pro konzervování. Publikoval řadu článků a knih o praktických a teoretických aspektech konzervování.