Published: 27.11.2015

Poslední listopadový týden pobývala v Litomyšli na VOŠP a SPgŠ dvacetičlenná skupina studentů z německého studijního centra v Barnim v rámci mezinárodní výměny žáků a studentů (OSZ 1 Barnim, Abteilung 3, Brandenburg, http://www.osz1-barnim.de/2-6-abteilung-3). Jednalo se o mladé lidi ve věku 19 – 26 let, kteří se připravují na budoucí profesi vychovatel nebo speciální pedagog. Absolvovali pestrý program zaměřený převážně na získání odborných zkušeností z oblasti pedagogiky a „výchov“ – tím je myšlena výchova hudební, tělesná, dramatická a samozřejmě výtvarná. V rámci tohoto programu nám byla umožněna exkurze i na Fakultu restaurování UP, která se setkala s velkým nadšením. 24. 11. 2015 jsme navštívili Ateliér restaurování papíru, knižní vazby a dokumentů a Ateliér restaurování uměleckých děl na papíru. Bylo velmi zajímavé seznámit se nejen s výslednými studentskými pracemi, ale i sledovat cesty, kterými dojdou k dokonalému výsledku. Němečtí kolegové byli nadšeni precizností, důkladností a naprosto mimořádnou pečlivostí při restaurování dokumentů a knih. Shodou okolností jsme následující den v Praze viděli na výstavě Praha Husova a husitská v Clam-Gallasově paláci mnoho knižních exponátů, při jejichž prohlídce jsme si okamžitě vybavili informace získané na Fakultě restaurování v Litomyšli.  Tímto bychom tedy chtěli popřát fakultě i jejím studentům hodně dalších úspěchů i nadšené studenty i vyučující.

Za účastníky exkurze děkuje

PaedDr. Jana Macková,