Published: 14.05.2016
V úterý 17. května odpoledne otevírá Fakulta restaurování Univerzity Pardubice slavnostně svoji novou ateliérovou budovu v areálu fakulty na zámeckém návrší v Litomyšli. Vysokoškolská výuka restaurování kamene, katedra chemické technologie a výtvarná příprava budoucích restaurátorů získává moderní zázemí.
Fakulta restaurování Univerzity Pardubice je na počet studentů nejmenší fakultou Univerzity Pardubice, vysoce výběrovou, umělecky zaměřenou. Navázala na odbornou přípravu restaurátorských odborníků, která má v Litomyšli tradici od roku 1993. Od roku 2005, kdy se stala vysokoškolská výuka součástí studijních programů samostatné fakulty Univerzity Pardubice, se zázemí pro přípravu restaurátorských odborníků výrazně proměnilo a zkvalitnilo. V posledních třech letech se fakulta s pomocí nejrůznějších investičních programů Univerzity Pardubice významně zmodernizovala a rozšířila a nabízí tak devadesátce svých studentů vynikající studijní i technické zázemí, a to na evropské úrovni.
V roce 2014 převzala Univerzita Pardubice pro Fakultu restaurování do užívání objekt piaristické koleje, který byl zcela zrekonstruovaný z evropských dotací v rámci projektu města Litomyšle na revitalizaci zámeckého návrší v Litomyšli. V loňském roce (2015) byla dokončena přístavba piaristické koleje, ve které bude zanedlouho umístěna fakultní knihovna a přednášková aula bude sloužit jak vysokoškolské výuce, tak také jako obřadní síň městu Litomyšli.
Posledním objektem, jehož rekonstrukci univerzita nedávno dokončila, rozšířila a zmodernizovala, tentokrát z dotace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, je ateliérová budova v blízkosti děkanátu Fakulty restaurování nacházející se také na litomyšlském zámeckém návrší.
„V nové ateliérové budově sídlí nyní tři odborná pracoviště Fakulty restaurování: ateliér výtvarné přípravy, ateliér restaurování kamene a katedra chemické technologie. Přestavba ateliérů umožnila nejen rozšířit prostory těchto pracovišť, ale také významně zlepšit jejich technické a hygienické vybavení“ uvádí k provedené rekonstrukci budovy Fakulty restaurování její děkan Ing. Karol Bayer.
„Přestavba ateliéru výtvarné přípravy, ateliéru restaurování kamene a katedry chemické technologie stála necelých 30 miliónů korun (28,95 mil Kč). Z větší části byla přestavba financována z dotace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (26,84 mil Kč...