Published: 04.09.2015

Výstava

Zveme Vás na zahájení výstavy:

Restaurovaná díla na papíře ze sbírek VČG
Grafická tvorba Ateliéru výtvarné přípravy

Fakulta restaurování Univerzity Pardubice
termín výstavy:
místo konání:
tisková konference:
vernisáž:
9. 9. – 1. 11. 2015
Východočeská galerie v Pardubicích, Dům U Jonáše
9. 9. 2015 v 16:30
9. 9. 2015 v 17:00

„Před dvěma lety se v Domě U Jonáše uskutečnila úspěšná výstava uspořádaná při příležitosti 20. výročí výuky oboru restaurování v Litomyšli, která přiblížila návštěvníkům význam péče o dochované umělecké hodnoty. Pro Východočeskou galerii v Pardubicích je péče o sbírkové předměty jedním z jejích hlavních poslání. Proto navázala v roce 2009 spolupráci s Ateliérem restaurování a konzervace uměleckých děl na papíře a souvisejících materiálech Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Tento ateliér, nyní pod vedením akad. mal. Josefa Čobana, vznikl v roce 2005. Je tak nejmladším ateliérem Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.  Mezi roky 2007 a 2014 jej vedla a úspěšně rozvíjela Mgr. art. Veronika Kopecká.

Na výstavě v Domě U Jonáše bude prezentován výběr z dvaceti čtyř restaurovaných prací různých technik na papírových podložkách, převážně maleb a pastelů. Zároveň představíme grafickou tvorbu specializovaného pracoviště Ateliéru výtvarné přípravy vedené MgA. Lukášem Tůmou. Jednou z činností tohoto ateliéru je výuka všech grafických technik jak v teorii, tak i v praxi (tisky z výšky, plochy a hloubky a kombinované techniky). Pochopení principů těchto technik je podmínkou pro odpovídající restaurátorské zásahy.
                Výstava se stane též připomínkou desetileté existence fakulty a jejího propojení s krajským městem prostřednictvím Univerzity Pardubice.“

&#x...