Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt fr

Published: 18.02.2020



Které slitiny mědi Egypťané v minulosti využívali a z jakých nalezišť pocházela měď používaná metalurgy ve starověku? Odpovědi na tyto otázky hledá mladý vědec Jiří Kmošek z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, který se zabývá analýzami historických artefaktů. Nově k tomu bude mít podmínky i díky tříletému prestižnímu stipendiu Rakouské akademie věd.
Ing. Jiří Kmošek pracuje na doktorskému výzkumnému projektu také na Institute of Science and Technology in Art při Vídeňské akademii výtvarného umění. Jeho přírodovědné analýzy historických artefaktů ze slitin mědi z nejrůznějších světových muzejních sbírek navazují na archeologické výzkumy v Egyptě. V rámci projektu analyzuje například artefakty z Umělecko-historického muzea ve Vídni, Britského muzea v Londýně nebo pařížského Louvru. Přímo v Egyptě spolupracuje s Českým egyptologickým ústavem, Káhirskou univerzitou a zahraničními archeologickými expedicemi.
„V současné době ale platí v Egyptě zákaz vývozu jakéhokoliv archeologického materiálu do zahraničí. Proto je nutné velkou část analýz uskutečnit přímo v Egyptě. Materiál se zpracovává přímo v terénu, například na starověkém pohřebišti v Gíze nebo Abusíru, nebo v archeometrických laboratořích Francouzského institutu orientální archeologie v Káhiře,“ říká Jiří Kmošek.
Ve své disertační práci se zaměřuje na ranou metalurgii mědi ve starověkém Egyptě a Nubii s využitím nejmodernějších analytických metod. Zkoumá metalurgický materiál z nejstarších období až po Novou říši (3. – 2. tisíciletí př. n. l.), geograficky v oblasti současného Egypta a severního Súdánu. Při studiu historických slitin mědi využívá doktorand nejmodernější metody - analýzy stabilních izotopů olova metodou MC-ICP-MS, analýzy koncentrací stopových prvků metodami neutronové aktivační analýzy nebo protony indukované rentgenové emise (PIXE). Jeho výsledky už publikovaly mezinárodní impaktované časopisy. https://www.upce.cz/cesti-vedci-jako-prvni-vysledovali-puvod-rudy-kovove-nadoby-ze-starovekeho-egypta
Prestižní stipendium Rakouské akademie věd (Doctoral Fellowship Programme of the Austrian Academy of Sciences) se uděluje vybraným studentům rakouských univerzit na základě zpracovaného vědeckého výzkumného projektu, který nezávisle posuzují dva různí mezinárodně uznávaní vědci v oboru.