Published: 30.03.2016
Díky několika vědeckým a rozvojovým projektům se podařilo v uplynulém roce vydat na Fakultě restaurování na dvě desítky odborných publikací, skript a vysokoškolských učebnic.
Nejvíce tiskových výstupů, celkem šestnáct, vyšlo v rámci projektu DOCEO PRO CULTURA – Inovace vzdělávacích procesů Fakulty restaurování. Autory publikací pokrývajících širokou škálu oblastí a témat (za všechny jmenujme např. Kamenné památky Kutné Hory: Restaurování a péče o sochařská díla, Průzkum techniky renesančního sgrafita, Restaurování antických soch v raně novověkém Římě, Čítanka k počátkům českého dějepisu umění a péče o památky, Přehled vývoje historických stavebních konstrukcí, či katalog výstavy studentských prací s názvem Originál / KOPIE) byli především pedagogové a odborní pracovníci Fakulty restaurování. Sborníky, skripta a vysokoškolské učebnice budou dále sloužit především k rozvíjení a inovacím výuky předmětů na Fakultě restaurování. Díky financování z projektu je mohou studenti fakulty využívat bezplatně.
Nezanedbatelným úspěchem bylo také získání licence pro vydání českého překladu publikace Současná teorie restaurování (Contemporary Theory of Conservation) od významného španělského teoretika památkové péče Salvadora Muñoze Viñase. Samotný autor přijal v říjnu loňského roku pozvání na Fakultu restaurování do Litomyšle, aby knihu osobně představil a její české vydání osobně pokřtil.
Dalšími publikacemi, konkrétně sborníky příspěvků z odborných konferencí, přispěl do dlouhého seznamu publikačních výstupů Fakulty restaurování také projekt VEPA – Věda pro papírové artefakty. Konečně na další publikace se můžeme těšit. Už v jarních měsících by měla spatřit světlo světa odborná vědecká monografie věnovaná renesančnímu zámku v Telči a jeho štukové výzdobě, která je výstupem projektu NAKI.