Published: 13.09.2016

Náhrobek Arnošta z Pardubic (+1364), prvního pražského arcibiskupa, předního rádce a diplomata Karla IV., se nachází ve farním kostele Nejsvětější P. Marie v Kłodzku. Arnošt z Pardubic prožil v Kłodzku dětství a měl k městu po celý život vřelý vztah. Dávno před smrtí (patrně 1352) si také toto město a kostel zvolil i za místo posledního odpočinku.

Náhrobek zhotovený z opuky osazený na mramorové tumbě, představuje mimořádný doklad gotického sochařského umění 14. stol. Většina autorů dílo spojuje s pražskou parléřovskou hutí, někteří autoři dokonce s raným mistrovským dílem samotného Petra Parléře a s datací ještě před vytvořením náhrobků panovníků v katedrále sv. Víta. Naproti tomu jiní autoři se domnívají, že dílo vzniklo dokonce až desetiletí po Arnoštově smrti. Všichni odborníci se nicméně shodují v hodnocení mimořádné kvality provedení plastiky.

Fakulta restaurování University Pardubice spolupracuje na průzkumu a následně na restaurování tohoto mimořádně významného objektu. V současné době probíhá důkladný restaurátorský průzkum zaměřený na posouzení stavu památky a stanovení příčin poškození. Následně bude zpracován a odbornou komisí posouzen návrh na restaurování. Za Fakultu restaurování na akci spolupracují Mgr. art. Jakub Ďoubal, Ph.D. a Ing. Karol Bayer. Partnery projektu jsou Universita Wroclav, římskokatolická farnost Klodzko a Klodzký maršálkovský úřad.

Nad celou akcí převzal čestnou záštitu PhDr. Jakub Karfík, velvyslanec České republiky v Polsku.