Published: 24.11.2014

V posledních týdnech jsme, podobně jako mnozí další členové restaurátorské obce v České republice, zaznamenali velmi intenzivní snahu o založení České komory restaurátorů. S vědomím odpovědnosti a s přihlédnutím k tomu, že naše fakulta už řadu let vychovává a do praxe uvádí restaurátory různých specializací, cítíme povinnost vyjádřit své stanovisko ke vzniku komory. Naše stanovisko bylo formulováno po diskuzích se zástupci všech ateliérů a vyjadřuje názor akademické obce naší fakulty.

O principech zakládané komory jsme se dozvěděli z informací šířených po internetové síti a při prezentaci konané dne 30. října v Mánesu. Podle našeho názoru není na těchto principech založená komora řešením problémů restaurování v systému péče o památky.

Především nepovažujeme za správné ustanovit komoru jako instituci s povinným členstvím právně začleněnou do znění novelizovaného památkového zákona. Pokud jsme dobře porozuměli autorům návrhu stanov, komora by se měla stát jedinou organizací, která garantuje odbornou kvalifikaci restaurátorů. Jednalo by se tedy o nahrazení dnešní právní praxe, kdy povolení k restaurování kulturních památek (§ 14, odst. 8, zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči) uděluje Ministerstvo kultury České republiky.

Jsme toho názoru, že rozhodování o odborné způsobilosti restaurátorů resp. fyzických osob, oprávněných získat povolení k restaurování kulturních památek, by mělo i nadále zůstat v kompetenci Ministerstva kultury, které je garantem péče o kulturní dědictví. Současný i připravovaný zákon o ochraně památkového fondu (památkový zákon) poměrně jasně definuje podmínky provádění regulovaných činností včetně restaurování kulturních památek. Z návrhu stanov připravované České komory restaurátorů není zcela zřejmé, jakým způsobem by bylo plnění těchto podmínek komorou garantováno. Nelze proto očekávat, že by komora s povinným členstvím lépe zaručovala kvalifikaci osob provádějících restaurátorské práce, než platné zákonné normy.

Navzdory našemu odmítavému stanovisku k ustavení komory restaurátorů v navrhované podobě, se rádi zapojíme do probíhající diskuse k založení oborové organizace, která bude mít za cíl formulovat, hájit a prosazovat zájmy našeho oboru jako součásti péče o památky a přitom jasněji specifikovat, autory návrhu prozatím velmi neurčitě formulované po...