Published: 12.02.2015

V rámci projektu DPC  KA1 se ve dnech 19.- 23. 1. 2014 uskutečnil kurz kamenotisku-litografie, kterého se zúčastnily studentky třetích ročníků oborů ARUDP a ARKVD. Během pěti dnů byly pod vedením tiskaře vytvářeny kopie litografií různých technik námi zvolených mistrů: James Abbot McNeil Whistler, Věra Hejdová, Gustav Kampman a Karel Čapek. První den byl věnován přenosu kresby na kámen ze solnhofenského vápence dle xerokopie originálu. K vytvoření kresby křídové litografie nám posloužily litografické tužky různých stupňů tvrdosti a v některých případech i skalpel pro odškrabávání. Ve škrábané technice litografie byl použit pouze skalpel pro vytvoření kresby, která vznikla odstraněním asfaltové vrstvy na kameni. Druhý a třetí den probíhalo dokončování kresby, její zaleptání kyselinou dusičnou a následně přímý tisk na stroji Zetaconte. Čtvrtý a pátý den byl vyhrazen pro vytvoření jedné společné barevné kopie ve čtyřech barvách. Po každém zakreslení jedné barvy, došlo k jejímu zaleptání a otisk na papír. Barvy byly tištěny postupně vždy na stejný papír přes sebe, tím došlo k jejich propojení do celkového barevného obrazu.

Kurz proběhl v litografické dílně pana Petra Korbeláře