Účast fakulty na Hrnčířských a řemeslných trzích v Berouně

16. 5. 2018

 

5. - 6. května 2018

 

Počátkem května se konal 16. ročník „Hrnčířských a řemeslných trhů“ v Berouně. Hrnčířské a řemeslné trhy podporují a zviditelňují neobvyklá, či méně známá řemesla, nebo blíže představují známá, tradiční řemesla, která mohou být přehlížená. Mottem letošních trhů byla kamenná, keramická a skleněná mozaika. Na pozvání pořadatelů se Hrnčířských trhů letos účastnil i Ateliér restaurování nástěnné malby a sgrafita Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

Ateliér zde představil společný projekt FR UPa a VŠCHT Praha, jenž je zaměřen na mapování a restaurování mozaik. Ten probíhá díky podpoře programu Ministerstva kultury ČR „NAKI II. Dále byly na trzích vystaveny mozaikové realizace studentů, vzniklé v rámci kurzů, které FR UPa pořádá každoročně pro své studenty a které vede mozaikář František Tesař, mistr uměleckého řemesla, ve spolupráci s výtvarníkem a restaurátorem Petrem Hamplem.

Petr Hampl společně se studenty Vojtěchem Mrověcem a Davidem Svobodou vytvářeli na trzích jako jediní z vystavujících mozaiky přímo na místě a umožnili tak návštěvníkům sledovat celý proces vzniku mozaiky od štípání kamene a mozaikového skla, až po skládání mozaikového obrazu.

Mgr. art. Jan Vojtěchovský
Fakulta restaurování