Published: 24.08.2016

Ve dnech 12. – 14. července 2016 se na Katedře restaurování Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě konal mezinárodní workshop s názvem: Ultraviolet Radiation Examination and Photography Workshop.

Workshop vedla paní Jiuan Jiuan Chen z Art Conservation Department, SUNY Buffalo State, USA, která se dlouhodobě zabývá fotografickými technikami a dokumentováním restaurátorských zásahů uměleckých děl. Workshop byl zaměřen na využití speciálních zobrazovacích technik při restaurování a průzkumu památek. Hlavní důraz byl kladen na využití vlastností ultrafialového záření během restaurátorského procesu. Workshop byl veden formou teoretických lekcí a praktických cvičení, která probíhala přímo na vybraných uměleckých dílech. Akce se zúčastnili restaurátoři a pedagogové restaurátorských škol z České republiky, Slovenské republiky a Rakouska. Českou republiku zastupoval Mgr. art. Luboš Machačko, z Ateliéru restaurování uměleckých děl na papíru Fakulty restaurování UPa. Cílem workshopu bylo prohloubení znalostí a sdílení informací z dané problematiky. Výstupy z workshopu budou použity při rozšíření výuky na Fakultě v rámci programu Výtvarná umění.