Published: 01.10.2015

Dne 9. září 2015 se v domě U Jonáše v Pardubicích konala vernisáž výstavy Restaurovaná díla na papíře ze sbírek VČG a  grafická tvorba Ateliéru výtvarné přípravy FR UPa. Výstavu pořádala Východočeská galerie v Pardubicích a Univerzita Pardubice, Fakulta restaurování.

Slavnostního zahájení výstavy se účastnil prof. Miroslav Ludwig, rektor Univerzity Pardubice, Ing. Karol Bayer, děkan Fakulty restaurování, Ak. mal. Josef Čoban, vedoucí Ateliéru restaurování a konzervace uměleckých děl na papíru a PhDr. Hana Řeháková, ředitelka VČG v Pardubicích.

Na výstavě byla představena malířská díla z fondu VČG, která byla v rámci několikaleté spolupráce mezi VČG a Fakultou restaurování v Litomyšli obnovena v Ateliéru restaurování a konzervace uměleckých děl na papíru. Malby a kresby byly restaurovány studentkami 3. a 4. ročníku tohoto bakalářského studijního programu.  Návštěvníci mohli obdivovat např. olejomalby na lepence „Hráči karet“ a „Odpočívající muži“ od regionálního autora Svatopluka Máchala nebo temperu na papíře „Z Korčuly“ od Václava Špály nebo kolorovanou rytinu v papírové podložce „Akt“ od Karla Součka.

Jelikož byla vybraná díla doplněna textovými a obrazovými postery, přibližujícími průběh restaurátorských prací, mohla tak široká veřejnost alespoň částečně poodhalit roušku procesu restaurování.

V přízemí domu U Jonáše byly vystaveny ukázky studentských technologických kopií provedených podle zapůjčených originálů. Vystaveny byly i jejich pracovní verze, přibližující postup tvorby kopií.

Součástí výstavy bylo též několik děl, představujících grafickou tvorbu Ateliéru výtvarné přípravy Fakulty restaurování. Návštěvníci mohli zhlédnout grafické práce studentů 1.-3. ročníku tohoto ateliéru.

Výstavu bylo možné navštívit v domě U Jonáše na Pernštýnském náměstí od 9. září do 1. listopadu 2015.

Za Ateliér uměleckých děl na papíru, FR UPa