Published: 16.03.2015

Ve dnech 10. a 11. 3. 2015 se v Litomyšli uskutečnila závěrečná konference projektu OP VK „Věda pro papírové artefakty (VEPA)“ reg. č. CZ.1.07/2.3.00/20.0236. Konferenci pořádala Fakulta restaurování Upa.

Konference se zúčastnili odborníci z VŠCHT Praha, Fakulty chemicko-technologické UPa a Fakulty restaurování UPa. Na konferenci byly prezentovány výsledky tříletého výzkumu v oblasti konzervace a restaurování děl s barevnou vrstvou na papírové podložce.

Projekt VEPA – Věda pro papírové artefakty si kladl za cíl vytvořit vědecko-výzkumný tým kvalifikovaných odborníků v oblasti restaurování papírových artefaktů, pod vedením zahraničního experta. Této funkce se ujala Ing. Jana Sanyová-Debongnie, Ph.D. z Královského institutu pro kulturní dědictví (Brusel, Belgie). Odborným garantem z domácího okruhu odborníků byl doc. Dr. Ing. Michal Ďurovič (NA ČR, VŠCHT). Výzkumný tým se snažil o rozšíření stávajících poznatků v oblasti mechanismů degradace barevné vrstvy a hlubšího poznání vlivů některých konzervačních zákroků na papírové podložce (desinfekce a neutralizace) na stabilitu samotné barevné vrstvy.

Součástí projektu bylo i zohlednění získaných poznatků a aplikace některých výstupů při restaurátorských zásazích provedených studenty Fakulty restaurování UPa.

Za organizační výbor
Mgr.art. Luboš Machačko