Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

img152191944.jpg

Published: 14.02.2024

Ve dnech 22. 1. – 5. 2. proběhl v ambitu pražského kláštera Na Slovanech (Emauzský klášter) speciální průzkum středověkých nástěnných maleb z doby vlády Karla IV. Průzkum byl realizován v rámci tříletého mezinárodního výzkumného projektu, jenž je financovaný německou státní nadací Deutsche Bundesstiftung Umwelt (Německá spolková nadace pro životní prostředí). 

Projekt, který se zabývá detailním průzkumem maleb a jejich prostředí mnoha různými restaurátorskými a vědeckými metodami i navržením vhodné péče včetně restaurátorských zákroků, nyní vstupuje do druhého roku svého průběhu. Po základním vizuálním restaurátorském průzkumu a pořízení snímků v ultrafialovém a infračerveném spektru, archivních průzkumech a neinvazívních analýzách prvkového složení vybraných maleb se nyní uskutečnil průzkum pomocí vysoce specializovaného zobrazovacího zařízení. To sice pracuje na stejném principu jako již provedené snímkování, ale v detailnosti a šíři pořizovaných záznamů nemá v této kategorii zkoumání ve světě obdobu.

Phase One Rainbow Multispectral Imaging Solution zachycuje záření v celé škále vlnových délek (viditelných i neviditelných pro lidské oko) v celém elektromagnetickém spektru pomocí speciální kamerové technologie, světelných zdrojů a filtrů. Jde o plně automatizovaný nástroj vícepásmového (multi-band) a úzkopásmového (narrow-band) multispektrálního zobrazování, který poskytuje detailní pohled na materiály, pigmenty a další projevy historických uměleckých děl, a to bez fyzického kontaktu s objektem. 

Software Rainbow MSI řídí všechny prvky procesu snímání (fotoaparát, filtry i světla) a zajišťuje tak pečlivé zaostření, vhodnou expozici a zarovnání snímků tak, aby vznikl soubor dokonale se překrývajících, a tím plně porovnatelných snímků.

Při vícepásmovém snímání se snímky pořizují pomocí UV, bílého a infračerveného světla a předem definovaných filtrů pro snímání reflexních a luminiscenčních snímků.

S úzkopásmovými filtry se snímky pořizují v 16 různých vlnových pásmech od UV přes viditelné spektrum až po blízké IR. Reflexní a luminiscenční snímky lze pořizovat kombinací světel a filtrů, výsledkem je množství snímků, které jsou za chodu zpracovány do stupňů šedi pro následnou statistickou analýzu. 

Multi a hyperspektrální kamerový systém "Rainbow" od společnosti Phase One byl v Emauzském klášteře použit poprvé na nástěnné malby, které se nacházejí na svém původním místě (tedy nebyly sejmuty a vystaveny v druhotném prostředí). Toto inovativní využití multi a úzkopásmové fotografie bylo dosud využíváno pouze v muzeích a archivech.

Na projektu se podílí dvě německé vysoké školy, konkrétně Technische Hochschule Köln a Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart společně s českou Fakultou restaurování Univerzity Pardubice. Snímkování se systémem "Rainbow" od společnosti Phase One zajišťuje tým Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart ve složení prof. Roland Lenz, Annette T. Keller a Dipl. Rest. Katharina Schellbach.

Z průzkumu byla pořízena reportáž, jež byla odvysílána v rámci pořadu Věda 24 na ČT 24 v neděli 4. 2. 2024 (čas začátku reportáže v pořadu – 7:57):

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11633975240-veda-24/224411058340005/

Dále pak bylo o průzkumu opět referováno na programu ČT 24 dne 5. 2. v pořadu Zprávy v 16. Čas začátku reportáže v pořadu: 18:40

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10253214196-zpravy-v-16/224411016000205/

Podrobněji bylo o průzkumu opět referováno na programu ČT 24 dne 6. 2. v pořadu Studio 6. Čas začátku reportáže v pořadu: 37:55

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-studio-6/224411010100206/