Realizace: 2022–2023
Umístění: Východočeské muzeum v Pardubicích
Datace: 1885
Restaurátorský zásah provedl: BcA. Ondřej Zikl
Pedagogické vedení: MgA. Ivan Kopáčik
Objektem restaurování byla velkoformátová kniha (cca A2), katalog nákresů, návrhů a studií ke knižním vazbám uměleckého knihvazače Alexandra Byndžovského. Jednotlivé návrhy se objevují v podobě kresebných studií provedených často na jemném či pauzovacím papíře. Některé návrhy jsou kolorované či je doprovází přílohy materiálů, jež mají být při výrobě vazeb uplatněny. Kniha je opatřena lepenkovými knižními deskami s celoplátěným pokryvem a při hlavicích vyztuženým třísločiněnou kozinou.
Předmět se dochoval v poměrně dobrém stavu bez větších ztrát. Mechanická poškození knižní vazby byla patrná zejména v oblasti spodních rohů knižních desek. Pokryv na zadní knižní desce byl na některých místech oddělený od povrchu lepenkové desky. Největším poškozením knižního bloku byly uvolněné některé návrhy. Několik studií a návrhů bylo provedeno na pauzovacím papíře, který je choulostivějším materiálem vůči mechanickému poškození. „Pauzáky“ snadněji podléhají změnám relativní vlhkosti vzduchu a teploty. Z těchto příčin se utvořily v ploše pauzovacích papírů vrásy, sklady, trhliny či praskliny.
V rámci restaurování byly zpomaleny degradační procesy a byla navrácena celistvost díla. Restaurátorskému zásahu předcházel průzkum objektu. Následovalo mechanické suché čištění, vyrovnávání deformací a scelení či skeletizace defektů papírové podložky. Individuální přístup byl zvolen při restaurování návrhů na pauzovacím papíru. Zásah byl proveden s mnohem větší citlivostí a opatrností. Deformace, sklady a vrásy byly pozvolna nepřímo zvlhčeny vodní párou a vyrovnány. Trhliny a defektní části papírové podložky a pauzovacích papírů byly vyspraveny a lokálně skeletizovány japonským papírem. Posledním krokem bylo vyrovnání knižních desek a mechanické čištění a následné vyspravení plátěného pokryvu. Pro knihu byl na míru zhotoven speciální ochranný obal z materiálů archivní kvality. Stěny pouzdra je možné složit a vytvořit tak pomocné klíny, jež podpírají knižní desky vazby při badatelském využívání knihy, či jejím prezentování. Restaurátorský zásah svou náročností na pečlivost při restaurování pauzovacích papírů se svým přístupem a provedením řadí mezi zásahy, který uplatňuje a rozvíjí aktuální trendy v oblasti restaurování.
Dokumentace je dostupná online prostřednictvím Digitální knihovny UPCE: https://hdl.handle.net/10195/82368