Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

02-pohled-knizniho-bloku-pred-po-zasahu105076.JPG

Realizace: 2023

Umístění: Regionální muzeum v Chrudimi

Datace: 1594

Restaurátorský zásah provedla: Kristina Šimunová

Pedagogické vedení: MgA. Ivan Kopáčik


Restaurovaným objektem byl konvolut dvou tisků z roku 1594, jehož majitelem je Regionální muzeum v Chrudimi. Prvním tiskem je Historia Cýrkewnj od Eusebia z Caesareje, druhý nese též název Historia Cýrkewnj, autorem je však Flavius Magnus Aurelius Cassiodorus. Oba tyto díla byly vytištěny v tiskárně Daniela Adama z Veleslavína v Starém Městě Pražském. Konvolut opatřený barokní převazbou se nacházel v havarijním stavu, který vyžadoval komplexní restaurátorský zásah. Hlavním cílem restaurování bylo konvolutu navrátit funkčnost s ohledem na jeho historickou hodnotu. Snahou proto bylo navrátit co nejvíce původních prvků, které se na knize dochovaly. To si vyžadovalo použití standartních i méně standartních postupů.

Restaurování předcházel podrobný průzkum objektu zahrnující vstupné analýzy. Knižní blok byl demontován, vyčištěn suchou cestou, pak ve vodné lázni a nakonec neutralizován. Ztráty byly doplněny papírovou suspenzí a trhliny vyspraveny japonským papírem. Kniha obsahovala množství dobových vysprávek, které byly opětovně navráceny na svá původní místa. 

Knižní desky a pokryv byly vyčištěny suchou cestou. Fragment pokryvu byl přilepen k ploše desky roztokem Klucelu G v ethanolu. Zde se setkáváme s otázkou doplňování pokryvu, jež se nachází ve fragmentu na přední desce. Doplnění pokryvu má v tomto případě více nevýhod než výhod. Takto rozsáhlý doplněk by zakryl množství původních prvků, jakými jsou původní vazy a nasazení desek. Navíc se na deskách nachází stopy po postupném ubývání pokryvu. Nedoplnění pokryvu také nemá výrazný vliv na funkčnost knihy, jelikož se zde nachází mezivazné přelepy, které vytváří spolu s vazy „kloub“ pro otevírání desek. Protože snahou bylo zachovat co nejvíc původních prvků, přistoupilo se k šití na původní vazy. Na vazech byly po celou dobu nasazené desky, což zapříčinilo přirozené zakulacení hřbetu hned po ušití. Blok byl tedy nejdříve zakulacen až pak zaklížen. 

Mezivazné přelepy byly vyčištěny a vyrovnány. Horní přelep, jež se dochoval jenom ve fragmentu přilepeného na přídeští byl doplněn. Jelikož bylo plátno dostatečně pevné, a ne příliš hustě tkané, doplňovalo se technikou tzv. „thread by thread“, kdy byly do sebe splétané a lepené nitě původního a nového plátna. Tato technika se tradičně užívá při restaurování závěsných obrazů na pláně. U restaurování knihy je tento přístup zcela výjimečný, a proto jej bylo nutné ověřit pro použití v místě na knize – drážce, kde dochází k jeho výraznému mechanickému namáhání. Z tohoto důvodu byly provedeny zkoušky adheziv v ohybu. Zrestaurované přelepy se přilepeny na hřbet knižního bloku. Jejich přesahy spolu se zkrácenými listy předsádek byly nalepeny na přídeští desek. Na závěr bylo pro knihu a fragmenty vyhotoveno ochranné pouzdro, tzv. Phase-box s krčkem. Objekt byl fotograficky zdokumentován po zásahu a byla sepsána restaurátorská dokumentace.

Dokumentace je dostupná online prostřednictvím Digitální knihovny UPCE: https://hdl.handle.net/10195/82386