Realizace: 2021
Umístění: Státní okresní archiv Louny
Datace: 1535
Restaurátorský zásah provedla: Anna Pátková
Pedagogické vedení: MgA. Ivan Kopáčik
Pergamenová listina vydaná dne 8. února 1535 panovníkem Ferdinandem I. dokládá udělení městečku Buškovicím týdenní trh každou středu, a to na žádost bratří Jana a Oldřicha Freimutovým z Krásného Dvora. Listina byla uložena ve složeném stavu s celkovým rozměrem 427 × 222 mm, spodní část je tvořena plikou o výšce 85 mm. Použitý pergamen byl opracován tzv. středoevropským způsobem, tj. oboustranně a původ zvířecí kůže proto nebylo možné přesně určit. Pečeť má kulatý tvar o celkovém průměru 125 mm a je k listině přivěšena pomocí textilního závěsu uprostřed spodní strany v místě pliky. Závěs je tvořen hedvábnými nitěmi, které byly spleteny do dvoupramenného copu. Reliéf na pečeti vyobrazuje erb Ferdinanda I.
Pergamenová listina se dochovala v relativně dobrém stavu a bylo ji možné rozložit i bez předchozího zvlhčení. Podložka byla znečištěna prachem, zateklinami a dalšími nečistotami. V místech skladů se nacházely menší ztráty, trhliny a materiál zde vykazoval větší křehkost. Nejvýraznější poničení se nacházelo při pravé svislé linii skladu, kde byl pergamen poškozen a došlo zde k smrštění kolagenových vláken pergamenu. Textilní závěs se až na znečištění dochoval v dobrém stavu. Vosková pečeť byla celistvá, ale po okrajích misky pečetě se nacházely menší ztráty materiálu.
Pomocí analýz byly zjišťovány informace o stavu a původu materiálů, a o materiálech vhodných k restaurátorskému zásahu. Na základě získaných poznatků ze vstupního průzkumu bylo přistoupeno k mechanickému suchému čištění pergamenu a textilního závěsu. V průběhu čištění byla částečně uvolněná vlákna závěsu opatrně splétána zpět do copu. Pečeť byla zbavena silného znečištění za pomoci slabého roztoku benátského mýdla a demineralizované vody. Dále bylo přistoupeno k nepřímému zvlhčení pergamenu, a to za účelem jeho následného vyrovnání. Pergamen byl vložen do klimakomory s regulací relativní vlhkosti pomocí páry. Po vyjmutí byla listina za vlhkého stavu vypnuta na napínací rám. Proces musel být opakován. Následně byla listina vyjmuta z napínacího rámu a vložena pod zátěž. Po vyjmutí z lisu byla listina, až na několik deformovaných míst způsobených vlivem poškození, vyrovnaná. Proto bylo nutné listinu znovu zvlhčit v klimakomoře a daná místa lokálně vyrovnat. Následovalo doplnění a vyspravení pergamenové podložky. Chybějící místa, trhliny a křehké části pergamenu byly vyspraveny japonským papírem.
Zrestaurovaná listina byla uložena do ochranného obalu v rozloženém stavu, aby se zamezilo namáhání materiálu při opakovaném rozkládání a skládání za účelem prohlídky a studia. Restaurátorský zásah se svým provedením a přístupem k objektu řadí mezi zásahy, které uplatňují a rozvíjí aktuální trendy v oboru péče o díla písemné kultury.