Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

5_snimani_lakove_vrstvy_148218.jpg

Druh práce: semestrální práce

Realizace: 2019 – 2020

Restaurovali: Eliška Pavlisová, Anna Ptáčková, Gabriela Polívková, Karolína Houšková, Markéta Krausová, Barbora Chvojková, Laura Žáková, Veronika Minářová, Karolína Bartoníková

Vedoucí práce: Mgr. art. Luboš Machačko

Chemicko-technologický průzkum: Ing. Jiří Kmošek (Fakulta restaurování UPa)

doc. Ing. Marcela Pejchalová, Ph.D. (Fakulta chemicko-technologická UPa)

Dílo: Křížová cesta z kaple sv. Václava v obci Janov – Gajer

Autor: neznámý

Datace: nedatováno

Technika: barevná litografie (dodatečně kolorovaná)

Rozměry: grafický list: 376 x 306 mm (v x š), dřevěný rám: 706 x 356 x 20 mm (v x š x s)

Umístění: kaple sv. Václava v obci Janov – Gajer

Typologický popis: Jedná se o cyklus grafických listů na ručním papíru s motivy křížové cesty. Technikou tisku je dodatečně kolorovaná barevná litografie. Všechny grafické listy byly opatřeny povrchovou úpravou, pravděpodobně šelakovým nátěrem. Papírová podložka byla nalepena pomocí klihu na textilní podložku a vypnuta na dřevěný vypínací rám. V několika případech byla patrná dobová oprava – dolepení grafického listu k textilní podložce pomocí disperzního lepidla. Dílo bylo adjustováno do dřevěného ozdobného rámu. Celý rám je opatřen jednoduchou polychromií.

Stav díla před restaurováním: Papírová a textilní podložka byla silně poškozena působením mikroorganismů. Nejvýraznější poškození představovala degradace povrchové šelakové úpravy. Tato vrstva byla ztmavlá, zkřehlá a znemožňovala čitelnost obrazu. Papírová podložka měla vlivem silného nátěru zhoršené mechanické vlastnosti a hrozilo riziko dalšího poškozování. Na papírové podložce se nacházely drobné ztráty a trhliny či dobové vysprávky lepicími páskami. Vlivem nevhodných podmínek uložení byla papírová podložka výrazně zvlněná. Kovové prvky rámu byly poškozeny korozí, což způsobilo rovněž poškození okrajové části textilní podložky. Na rámu se nacházely drobné ztráty jak dřevěného materiálu, tak barevné vrstvy.

Realizace: Jednalo se o komplexní restaurátorský zásah, který zahrnoval práci na různých materiálech. Ve spolupráci s Katedrou chemické technologie provedli studenti podrobný interdisciplinární vstupní průzkum zaměřený na materiálové složení maleb a jejich nosných podložek. Na základě průzkumů byla konkretizována specifická poškození jednotlivých děl a vypracován restaurátorský záměr. Studenti si v rámci této semestrální práce vyzkoušeli komplexní zásah zahrnující restaurování papíru, dřeva a kovových prvků. Součástí byla kompletace zrestaurovaného díla do obnovené adjustáže zahrnující zrestaurovaný rám a nové krycí sklo s fólií chránící dílo před účinky ultrafialového záření.